2024-06-04 07:41:08

Terenska nastava OMIŠ-GATA-POLJICA-RADMANOVE MLINICE

Dana 29. svibnja 2024., učenici  četvrtih razreda i učenici PŠ Mlinište i Bijeli Vir bili su na jednodnevnoj terenskoj nastavi u Omišu, Gatima i Poljicima. Krenuli su ujutro u 7 autobusima turističke klase i jednim minibusom u organizaciji turističke agencije Forzita iz Metkovića. Učenici su od početka krenuli veselo s pjesmom i pozitivnom energijom.

Najprije su posjetili Gata i Poljica u kojima su prošli kroz CoolTour program namijenjen odgojno-obrazovnim institucijama koji je kreirala prof. Nikolina Radmilo Pivčević koji se sastojao od upoznavanja tradicijskih igara tog zavičaja, izrade poljičkog suvenira, obilaska Povijesnog muzeja, razgleda znamenitosti pokraj Povijesnog muzeja Poljica, posjeta OPG domaćinstvu i prezentacija izrade soparnika i slobodnog vremena. Učenici su za prvi dio programa bili podijeljeni u dvije grupe te su nakon dobrodošlice domaćina poslušali zdravicu i nastavili su uživati u pripremljenim radionicama. Učili su plesne korake gluvog kola-plesa zaštićenog UNESCO-m, a dobrovoljci su se pridružili i u parovima pokušali oponašati voditelje koji su iskusni folkloraši i djeluju pri KUD-u „Mosor“ u Gatima. Vidjeli su narodnu nošnju zavičaja te im je predstavljen svaki dio kroz razgovor u kojem su učenici aktivno sudjelovali i donosili i zaključke, a također su vidjeli i odjeću kakvu je nosio knez pa su s njim i prošetali jednu promenadu po gumnu. Učenici su izradili suvenir poljičkog zavičaja- kapu, za koju su domaćini pripremili dijelove, a učenici su je složili, zalijepili i ponijeli kući za uspomenu.

U posjeti Povijesnom muzeju Poljica učenici nisu uživali samo u razgledavanju starih stvari, velikog mozaika na zidu kojim se prikazuje kako se birao knez već je prof. Nikolina odjevena u narodnu nošnju predstavila učenicima život u stoljećima staroj Poljičkoj kneževini. Pripovijedala im je kako je Mila Gojsalić – junakinja poljičkog kraja, uspjela pomrsiti račune turskoj vojsci te kako je pomogla Poljičanima da ih poraze. 

Nakon ovako dobro osmišljene edukacije, učenici su sudjelovali u promatranju izrade soparnika – tradicijskog jela zaštićenog UNESCO-m koje se na ovim prostorima spominje još iz doba antike. Svestrana prof. Nikolina naučila je djecu imenovati pribor za rad (lazanjur s kojim se valja tijesto i sinija- drvena okrugla podloga), sastojke koje soparnik sadržava i mjeru – koliko je čega potrebno da bi se izradio jedan toliki soparnik. Poučila ih je i kada su ga ljudi jeli- u dane kada se nije jelo meso te da riječ soparno znači posno. Unutrašnjost soparnika ispunjena je blitvom i začinjena kapulom , soli i maslinovim uljem, a i malo posuta brašnom. Kazala im je kako treba puno drva za pečenje soparnika jer podloga mora biti vruća. Učenici i učitelji su na kraju uživali u jelu i piću, a osim soparnikom počašćeni su i fritulama i kroštulama nakon čega su se veselo i zadovoljno poigrali na livadi pokraj OPG domaćinstva. 

Put su nastavili dalje autobusom do Omiša, a zatim brodicama do Radmanovih mlinica gdje su ručali i imali slobodno vrijeme. Iz brodica učenici su mogli promatrati biljni i životinjski svijet, ali najzanimljivije im je bilo pozdravljati turiste koji su dolazili u susret s brodicama i kajacima. Veselo i glasno su ih pozdravljali i mahali im. Vozači autobusa su došli ususret i djecu i njihove učitelje poveli su do Omiša gdje su opet podijeljeni u dvije grupe uz stručne vodiče upoznali znamenitosti tog grada nakon čega su imali slobodno vrijeme i uživali su u kupovini suvenira i sladoleda.                                                                              

U 20 sati učenici su se sa svojim učiteljima i vodičima vratili u Metković te su sa svojim obiteljima podijelili lijepe doživljaje s terenske nastave.

Fotogaleriju možete pogledati klikom na OVDJE

Piše učiteljica razredne nastave  Marijana Curić


Osnovna škola Stjepana Radića Metković