2022-10-20 09:36:00 Kako povećati koordinaciju kod djece? VJEŽBE KOORDINACIJE ZA DJECU Koordinaciju definiramo kao sposobnost izvođenja glatkih, točnih i kontroliranih motoričkih odgovora. Ova sposobnost omogućuje pojedincima da koriste prave mišiće i dijelove tijela u pravo vrijeme s pravom snagom kako bi izvršili zadatak ili radnju, dodatno, koordinacija se može objasniti kao odlučujuća vještina za učinkovitost pokreta jer određuje koliko energije osoba troši na određeni pokret i razinu izvedbe. Vrste koordinacijeMotorička koordinacija u ljudskom tijelu sastoji se od suradnje fine motorike, grube motorike i vještina ruke i oka. Pogledajmo pobliže svaku vrstu koordinacijske vještine. Fina motorička koordinacija Fina motorička koordinacija je sposobnost koordinacije djelovanja očiju i malih mišića zajedno za izvođenje manipulativnih pokreta poput pisanja, crtanja ili zakopčavanja košulje. Općenito, razvoj fine motorike i koordinacije počinje u djetinjstvu i najviše se ubrzava u dobi od 4-6 godina i postaje složeniji kako djeca rastu. Gruba motorička koordinacija Gruba motorička koordinacija zahtijeva koordinirano kretanje velikih mišića u rukama, nogama i torzu za obavljanje svakodnevnih pokreta, uključujući hodanje, stajanje, trčanje i skakanje. Također, uključuje korištenje vještina oko-ruka za radnje poput bacanja, hvatanja, šutiranja i plivanja. Koordinacija oko-ruka je perceptivno-motorička vještina razvijena tijekom ranih godina djetinjstva i sposobnost izvođenja pokreta rukama uz vođenje očiju.
Hvatanje predmeta, sviranje instrumenata, šivanje ili korištenje računalnog miša primjeri su radnji dovršenih koordinacijom oko-ruka. Prednosti koordinacije Kako smo opisali detaljne informacije o koordinaciji, možemo prijeći na objašnjenje zašto je koordinacija važna za pojedince. Fizičke prednosti treninga koordinacije
Mentalne dobrobiti treninga koordinacije
IDEJE ZA JEDNOSTAVNE VJEŽBE KOORDINACIJE
AKTIVNOSTI TEŽE KOORDINACIJE ZA DJECU
BILATERALNE VJEŽBE KOORDINACIJE ZA DJECU Postoje i vježbe bilateralne koordinacije. To su vještine koje zahtijevaju od djece da koriste obje strane tijela, što znači lijevu i desnu ili gornju i donju. Drugi način da se ovo opiše je pomicanje različitih dijelova tijela u različitim smjerovima. Na primjer, djeca mogu dovršiti bilateralne vježbe koordinacije na istoj strani tijela (simetrično) ili na različitim stranama tijela u isto vrijeme (asimetrično).
KAKO MOŽETE POMOĆI DJECI DA POBOLJŠAJU SVOJE VJEŠTINE KOORDINACIJE? Odgovor na ovo pitanje je vrlo jednostavan – vježbajte, vježbajte, vježbajte i igrajte se! Djeca će često prirodno razvijati ove vještine tijekom igre s loptama različitih veličina, hula hoopovima i užadima za preskakanje. Slobodno vrijeme za igru s ovom vrstom opreme pomaže u razvoju sposobnosti koordinacije. Piše uč. tjelesne i zdravstvene BORIS BRČIĆ, prof.
|
Osnovna škola Stjepana Radića Metković |