2013-10-01 15:56:26

OŠ STJEPANA RADIĆA VOLONTIRA

U rujnu 2013. godine provedena je u Metkoviću  volenterska akcija u okviru kampanje Hrvatska volontira, u kojoj su uspješno sudjelovali naši učenici, zajedno s korisnicima Dnevnog boravka. Novo stablo u školskom vrtu, prekrasna magnolija, posađena 21. rujna, na Međunarodni dan mira, svjedičit će o  međugeneracijskom susretu naših osnovaca i osoba treće životne dobi, ali i okupljanju najmlađih volontera koji su se radosno uključili u ovu volontersku akciju. 

Naime, već treću godinu Hrvtaska mreža volonterskih centara organizira ovu kampanju s ciljem promoviranja volontiranja kao čina najveće moguće nesebičnosti, u kojem se vrijeme i dobra volja daruje drugome. Briga za druge, a osobito one kojima je potrebna pomoć, vrednota je koju volonteri najviše cijene, a time sudjeluju u razvoju suvremenog demokratskog društva u kojem svaki pojedinac, pa i dijete, može dati svoj doprinos. Upravo iz tih razloga među učenicima i učiteljima OŠ Stjepana Radića vlada veliki interes za uključivanje u ovu akciju. Kako Udruga „Otac Ante Gabrić“ kao provoditelj Programa Ministarstva socijalne politike i mladih Dnevni boravak i pomoć u kući starijim osobama već više godina provodi različite projekte volonterske pomoći, uključivanje naših učenika i učitelja još je jedan znak uspješne suradnje u našoj lokalnoj zajednici i unapređenju kvalitete življenja svih generacija.

Sadnja magnolije u vrtu oko koje se okupiulo tridesetak volontera samo je uvod u suradnju koja se planira ostvariti između naše škole i Udruge  i to u okviru projekta UČIMO IZ ŽIVOTA; međugeneracijska suradnja koje će zajedno s učenicima drugih, trećih i sedmih razreda i  suradnicama, učiteljicama Žaklinom Marević i Ivonom Vuicom te voditeljicom Učeničke zadruge „Crveni ždral“ Ivanom Šiljeg, voditeljice  Nikolina Vugdelija i Ivana Čarapina provoditi u školskoj godini 2013./2014. u okviru programa građanskog odgoja i obrazovanja. Voditeljice ističu da im je cilj  ojačati međugeneracijsku solidarnost kroz zajedničku suradnju i  osvijestiti okolinu za potrebe osoba treće životne dobi. Inicijativom se planira kod učenika potaknuti razumijevanje važnosti dobrovoljnog rada, razvijanje humanitarnih vrednota usmjerenih na dobrobit pojedinca kako u lokalnoj, tako i u široj zajednici.  Učenici/volonteri najviše žele unijeti optimizam i radost dječje razigranosti među korisnike i djelatnike Udruge te se uključiti u  vođenje brige o dostojanstvu svakoga čovjeka kako bi korisnici bili sretniji i zadovoljniji.

Nakon sadnje u školskom vrtu i zajedničkog fotografiranja u prostorijama Udruge  je nastavljeno ugodno druženje uz zanimljiva predavanja i radionice. Susret su zabilježile naše novinarke iz 7.d razreda Matija Borovac i Marijeta Kežić koje su tom prigodom intervjuirale voditeljicu Programa Ministarstva socijalne politike i mladih Dnevni boravak i pomoć u kući starijim osobama gđu. Anđelinu Jerković.

- Što je volontiranje?

- Volontiranje se najbolje može definirati kao drustveno-koristan rad.  Aktivnosti volontiranja mogu obuhvatiti različita područja: direktni rad s korisnicima, promocija i zaštita ljudskih prava, kulturu, ekološke akcije, nenasilnu komunikaciju, različite edukacije, uređenje vanjskog i unutarnjeg prostora. Cilj je promovirati volonterske programe u organizacijama i volonterstvo kao građansku vrlinu i naviku srca

·  Koliko već godina  i kako  organizirate volontiranje?

· U poslijednje 4 godine provodili smo više projekata volonterske pomoći u Dnevnom boravku za starije kao što su Otvorimo bakinu škrinju, U neretvanskoj lađiDe stanimo da se veselimo i da jednu pismu zapivamo i Na didovom ognjištu. Uključujući mlade ljude u volonterske aktivnosti potakli smo ih da dio svog vremena i energije poklone osobama treće životne dobi (družeći se s njima, uvažavajući ih, i prihvaćajući ih) ističući doprinos koji starije osobe daju društvu.

- Voditeljica ste Programa Dnevni boravak i pomoć u kući starijim osobama u Metkoviću koja pruža pomoć starijim osobama te osim aktivnosti u Dnevnom boravku i pomoći u kući često surađujete i s volonerima koji Vama i djelatnicima Udruge pomažu. Na koji način realizirate tu suradnju?

· Veliki broj volontera dolazi u našu Udrugu te se uključuju u različite akcije, čišćenja, ali i predavnja, održavanja radionica i sl. Odlično surađujemo s vašom osnovnom školom jer nas često učiteljice s učenicima posjećuju u Dnevnom boravku što našim korisnicima pruža veliku radost ponajviše jer naši korisnici mogu prenijeti svoja iskustva iz života i  običaja  naših baka i djedova, a koji mogu naći primjenu i u današnjem životu. Sretni smo što ćemo suradnju nastaviti s vašom školom i dalje, jer ste upravo volontiranje i pomoć starijim osobama uzeli kao projekt koji će se u ovoj školskoj godini uključiti puno učenika volontera. Pozdravljamo takvu inicijativu i veselimo se suradnji. Uspješno provedene volonterske aktivnosti dokaz su koliko se zajedničkom suradnjom osoba treće životne dobi, volontera, mladih i ostralih u lokalnoj zajednici u današnje vrijeme možei unaprijediti kvalitetu življenja svih sudionika.

· Da bi se naši volonteri lakše uključili u rad Udruge, koje  aktivnosti  vaše korisnike najviše vesele?

- Osim uobičajenih aktivnosti, čitanje dnevnog i tjednog tiska i knjiga, igranje društvenih igara, mjerenje krvnog tlaka i šećera u krvi, organiziraju se kreativne radionice, tjelovježba, prikazivanje dokumnetarnih filmova, obilježavanje važnijih datuma i obljetnica kroz godinu, izleti, odlasci na kulturno umjetničke programe te prigodna predavanja o zdravstvenim poteškoćama i potrebama s obzirom na dob i životne promjene.

· Hvala Vam na novim informacijama. Vaš rad i suradnju s našom školom pratit ćemo i dalje!

 

 


Osnovna škola Stjepana Radića Metković