2014-05-07 13:45:44

ZELENA ČISTKA - Jedan dan za čisti okoliš

Naši ekolozi u zelenoj akciji

Učenici, članovi ekološke grupe nižih razreda OS Stjepana Radića s učiteljicom Žaklinom Marević sudjelovali su 26. travnja u akciji  Zelena čistka 2014.

Učenici su čistili okoliš škole skupljajući papiriće ispod školskih prozora. Cilj akcije bio je osvijestiti mlade na važnost zdravog i čistog okoliša, a njihova osviještenost zalog je  zelenijoj budućnosti!

Ove je godine cijela Hrvatska  udružila napore kako bi pokazali koliko nam je važan okoliš i priroda, te što sve možemo i što smo spremni  učiniti u samo jednom danu. Zelena čistka dio je globalne akcije World Cleanup 2014 (Očistimo svijet 2014), koja okuplja aktivne građane i organizacije u najvećem  volonterskom projektu u povijesti čovječanstva. Cilj je u jednom danu ukloniti što veće količine ilegalno odloženog otpada. Ideja je 2008. godine krenula iz estonske građanske inicijative Let's do it! (Učinimo to!), koja je organizirala akciju u kojoj je sudjelovalo 50.000 volontera, koji su u cijeloj zemlji, u jednom danu očistili 10.000 tona otpada sa budžetom od 500.000 eura. U normalnim okolnostima državi bi za to bile potrebne 3 godine i više od 22 milijuna eura!

Škole su ključni saveznici čistog okoliša i zajedno možemo pomoći da Lijepa naša bude čista i time još ljepša.

Donosimo vam par savjeta za očuvanje našeg okoliša koje su pripremili naši najmlađi ekolozi s učiteljicom Žaklinom.

Eko školica za najmlađe

Ekološka svijest treba se razvijati od najranijeg doba. Podučimo li naše najmlađe, na kojima svijet ostaje, kako se ponašati savjesnije i odgovornije prema Prirodi, možda oni uspiju popraviti ono što su njihovi roditelji pokvarili.

SAVJET br. 1

Gasi svjetlo kad izlaziš iz prostorije. Tako štediš dragocjenu energiju.

SAVJET br. 2

Nagovori roditelje da kupe štedne žarulje. One troše mnogo manje energije od običnih žarulja.

SAVJET br. 3

Svaki put kad pereš ruke ili zube sjeti se zatvoriti slavinu u periodu prije samog ispiranja. Ovako ćeš svaki put uštedjeti oko 18 čaša vode.

SAVJET br. 4

Nemoj bacati otpatke po cesti i oko sebe. Sjeti se uvijek ih odložiti u kantu za otpatke. Tako će svijet oko tebe biti čišći i ljepši.

SAVJET br.5

Sjeti se koristiti obje strane papira. Kada bismo to svi činili posjeklo bi se mnogo manje stabala za izradu papira.

SAVJET br.6

Podsjeti mamu i tatu da televizor i ostale uređaje za koje je to moguće isključe iz napona kada ih ne koriste. Naime, električna energija se troši i kada su uređaji pod naponom (stand-by), a nisu u upotrebi.

SAVJET br.7

Razvijaj kreativost i od starog papira, plastičnih čaša i ostalog što bi inače završilo u smeću, izradi nove igračke, poklone za namilije za Božić i rođendane. Ovako će sesmanjti količina otpada odbačenog u Prirodu.

SAVJET br.8

Kad god možeš pješači do vrtića, škole, trgovine ili kamo god ideš. Pametno je koristiti i bicikl. Ovako se smanjuje zagađenje automobilima, zrak je čišći, a osim toga, šetnja je zdrava za tvoje nogice.

SAVJET br.9

Nagovori roditelje na razvrstavanje otpada i odnosite ga u za to predviđene kontejnere. Naime, za recikliranje materijala potrebno je mnogo manje energije nego za proizvodnju novog. Imate li mogućnost, odvojite u dvorištu kutak zapravljenje komposta.

SAVJET br.10

Kada slaviš rođendan ili imaš bilo koje drugo slavlje, nemoj kupovati plastične tanjure, čaše, žlice, vilice i ostali pribor. Zamoli roditelje da ti posude svoj pribor ili pripremi grickalice koje se jednostavno uzimaju čačkalicom i na salveti. Ne možeš li ipak bez toga, nagovori roditelje da ti kupe papirnate tanjure i čaše jer se lakše razgrađuju u Prirodi. Zamisli samo koliko se smeća napravi ako koristiš plastičnu amabalažu, a sve samo za par sati zabave, a na smetlištu se razgrađuje tisućama godina!


Osnovna škola Stjepana Radića Metković