2015-05-21 21:22:41

Projekt Zdrav za 5

Nacionalni preventivni projekt Zdrav za 5! kojeg provode Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta nastavlja se u školskoj godini 2014./2015. Projekt se sastoji od dvije komponente: komponenta 1. Prevencija ovisnosti i komponenta 2. Zaštita i uređenje okoliša.

U siječnju 2015. godine u našoj školi provedena je 1. komponenta projekta Zdrav za 5! u obliku radionica za učenike osmih razreda. Ovogodišnja aktivnost 2. komponente projekta provedena je na području Grada Metkovića u subotu 16. svibnja 2015. godine za učenike osmih razreda OŠ Stjepana Radića i OŠ don Mihovila Pavlinovića, organizacijom predavanja i obilaskom pojedinih lokacija koje promoviraju očuvanje biološke i krajobrazne raznolikosti doline rijeke Neretve.

U jutarnjim satima u Gradskom kulturnom središtu Metković otvorena je izložba učeničkih likovnih i literarnih radova na temu Moja Neretva, koje su učenici, u suradnji sa svojim nastavnicima, prethodno pripremili u svojim školama na satovima Likovnog odgoja i Hrvatskog jezika. Iz naše škole, od mnoštva radova, za izložbu je odabrano 9 literarnih i 13 likovnih radova. Među izloženim radovima učenika obiju metkovskih škola odabrani su najbolji radovi, a učenicima su dodjeljene prigodne nagrade. Nagrađeni učenici iz naše škole su Leon Andrić (8.c) i Maria-Karmel Eremut (8.f) za literarne radove te Antonija Matičević (8.a) za likovni rad.

Sve nazočne pozdravili su, u ime Upravnoga odjela za zaštitu okoliša i prirode Dubrovačko-neretvanske županije pročelnik Nikola Veraja i moderatorica projekta Branka Martinović-Vuković, u ime Grada Metkovića pozdravio ih je zamjenik gradonačelnika Nikola Grmoja, a u ime Županije zamjenica župana Marija Vučković. Knjižničarka Ivana Čarapina je u ime naše škole zahvalila organizatorima projekta, a ujedno je i predstavila učeničke radove od kojih je i pročitala najuspješnije.

Održana je i projekcija dokumentarnog filma Ljudi s Neretve, čiji je autor poznati hrvatski redatelj, rođen u Metkoviću, Obrad Gluščević. Film prikazuje tradicionalne aktivnosti koje se već stoljećima odvijaju na području rijeke Neretve, kao i način života na tom području s početka 20. stoljeća.

Nakon toga, učenici su sa svojim nastavnicim i ostalim sudionicima otišli u obilazak zaštićenih dijelova prirode na području delte rijeke Neretve.

Kao prvu lokaciju, posjetili su Zaštićeni krajobraz Predolac-Šibenica. Na ovoj lokaciji učenici su upoznati s radom Hrvatske gorske službe spašavanja, čiji članovi su im predstavili opremu i tehnike koje koriste u svojim akcijama spašavanja. Također, predstavnici MUP-a su za učenike održali prezentaciju jednog od načina detekcije opojnih sredstava, pomoću obučenog psa tragača.

U nastavku obilaska, učenici su posjetili naselje Vid i spomenik knezu Domagoju, gdje su mogli uživati u pogledu koji se pruža na cijelu dolinu rijeke Neretve. Predstavnici nevladinih udruga iz oblasti zaštite okoliša i prirode s područja delte rijeke Neretve govorili su učenicima o promjenama i izazovima kroz koje je delta rijeke Neretve prošla tijelom 19. i 20. stoljeća, kao i prijetnjama s kojima se suočava u suvremenom načinu korištenja ovog prostora, zaštiti okoliša i prirode.

Posljednja lokacija ovog poludnevnog izleta bio je Posebni ihtiološko-ornitološkom rezervat Jugoistočni dio delte rijeke Neretve, gdje su predstavnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije učenike upoznali sa zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama i staništima na području delte rijeke Neretve. Također, predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije naglasili su važnost zaštite i očuvanja kvalitete voda za piće.

Naši su učenici uživali u druženju i organiziranim aktivnostima koje su zasigurno utjecale na podizanje njihove razine svijesti o nužnosti zaštite okoliša i prirode te o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja.


Osnovna škola Stjepana Radića Metković