2015-12-07 09:26:27

IZVANUČIONIČKA NASTAVA PRIRODE

NASTAVA PRIRODE U PRIRODOSLOVNOM MUZEJU

U sklopu izvanučioničke nastave učenici 6.c.,6.d. i 6e. razreda skupa sa nastavnicom iz prirode Vesnom Pavlović posjetili su ornitološku zbirku Prirodoslovnog muzeja Metković koja je  formirana  zaslugom ornitologa iz Zagreba Dragutina Rucnera i Lovačkog društva Metković, a prvi je put za javnost otvorena 1952. godine.


Riječ je o jednoj od najvećih ornitoloških zbirki u Europi u kojoj se nalazi 368 preparata, među kojima su primjerci gotovo svih vrsta do sada zabilježenih na području Neretve.
Pod vodstvom ravnateljice Ivane Baće učenici su upoznali raznolikost biljnog  i životinjskog svijeta različitih staništa delte Neretve (rijeka, močvara i šumaraka, makija, travnjaka i špilja).

Učenici su posjetili i izložbu «Proždrljiva, neukusna, neustrašiva - Božja ovčica» koja je nastala kao rezultat suradnje Prirodoslovnog muzeja Metković i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Sadržaji su učenicima prikazani na vizualno atraktivan način putem najmodernijih medijskih tehnologija. Učenici su upoznali građu tijela Božje ovčice, način udvaranja mužjaka ženki kao i s njihovim neprijateljima.  

Radi se bubamari, koja normalno živi u jugoistočnoj Aziji, a ovdje je tzv. invazivna vrsta. Donesena je u Europu kako bi riješila probleme s biljnim ušima u plastenicima,  ali se brzo raširila i adaptirala i izvan plastenika. Sada potiskuje domaću bubamaru koja postaje ugrožena. Ova azijska bubamara nalazi se na popisu 100 najgorih invazivnih vrsta na svijetu. U rujnu se pojavljuju u velikom broju, a tako se često nađu i na voću koje tada dozrijeva (jabuka, kruška, grožđe), pa ih jedući oštećuju, a kad krenu berbe, bivaju zajedno s voćem stiješnjene u sok. S obzirom da u sebi sadrže kemijske spojeve gorkog okusa, narušavaju kvalitetu vina i voćnih sokova.

Učenici su bili oduševljeni što su nastavu Prirode imali u Muzeju i što su zorno mogli vidjeti ono što uče.

 


Osnovna škola Stjepana Radića Metković