2016-01-07 16:41:00

GODIŠNJICA SMRTI NIKOLE TESLE

Godišnjica smrti Nikole Tesle:

Kako je promijenio naš svijet?

Nikola Tesla umro je na današnji dan prije 73 godine u njujorškom hotelu u kojem je i proveo posljednje godine. Ovaj velikan iza sebe je ostavio više od 700 izuma.

Rođen u Hrvatskoj, ali je gotovo čitav život proveo u SAD-u, gdje je i ostvario sve izume. Imao je više od 700 izuma među kojima su izmjenična struja, daljinsko upravljanje, radar, korištenje X zraka, laser... Njegovi izumi su promijenili svijet. Posljednje godine života proveo je u hotelu New Yorker u New Yorku. Živio je u apartmanu broj 3327 na 33. katu, gdje je i preminuo.

Na obljetnicu njegove smrti, donosimo vam neke manje poznate zanimljivosti o ovom genijalcu.

Tesla i Edison

Tesla i Edison radili su zajedno jedno kratko vrijeme. Edison je Tesli obećao 50.000 dolara ako mu pomogne s projektom, no kasnije je rekao da se samo šalio te je Tesla iste sekunde prekinuo suradnju.

Tesla i Marconi

Do 1943. godine Guglielmo Marconi je smatran izumiteljem radija, no tada mu je Vrhovni sud oduzeo patentno pravo i dodijelio ga Nikoli Tesli jer je dokazano da je Teslin patent stariji.

Tesla Motors

Elon Musk nazvao je svoju tvrtku Tesla Motors u čast ovom velikom izumitelju.

Nikola Tesla nagrada

Svake godine dodjeljuje se Nikola Tesla nagrada znanstvenicima i izumiteljima za izvanredan doprinos na području električne energije.

Tesla i slava

Teslu je pratio glas samotnjaka i ekscentrika. Nije ga zanimala slava već izumi koji će promijeniti svijet.

Nobelova nagrada

Tesla je 1912. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku, no odbio ju je primiti jer je tvrdio da njegov suprimatelj Thomas Alva Edison nije pravi znanstvenik.

Nesanica

Tesla je tvrdio da je spavanje gubitak vremena te da spava samo nekoliko sati dnevno.

Svemir

Po Tesli je nazvan asteroid 2244 Tesla, te krater na Mjesecu Tesla (krater).

Bio je vrlo duhovit

Iako to mnogi nisu znali, Tesla je imao odličan smisao za humor. Nakon večere sa piscem i pjesnikom Rudyardom Kiplingom, napisao je kratko pismo prijatelju: “Pa što se to događa sa Kiplingom? Usudio se pozvati me na večeru u opskurnom hotelu s dlakama i žoharima u juhi.”

Nije podnosio bisere

Tesla do tolike mjere nije volio bisere da je odbijao pričati sa ženama koje ih nose. Jednoga dana poslao je kući svoju tajnicu jer ih je nosila. Tesla je pak svaki dan na večeru nosio bijele rukavice i bio ponosan na svoj stil.

Fotografsko pamćenje i pretjerane higijenske navike

Tesla je bio u stanju zapamtiti knjige i slike, a imao je i snažnu maštu kao i sposobnost vizualizacije u tri dimenzije. Upravo mu je ta sposobnost pomogla da se bori protiv zastrašujućih noćnih mora koje je imao kao dijete. A da bi pobijedio strah od kolere od koje je patio kao tinejdžer, razvio je pretjerane higijenske navike.

 

Svaki put kad upalite računalo sjetite se najvećeg znanstvenika u povijesti, jer se izmjenična struja proizvodi u Teslinom trofaznom generatoru, prenosi se Teslinom visokonaponskom mrežom, Teslina zavojnica daje napon za sliku na monitoru, a bežični miš radi putem radiovalova, koje je prvi proizveo Tesla.

Otkriće izmjenične struje, izumitelja Nikole Tesle, temelj je proizvodnje, prijenosa i uporabe električne energije i cjelokupne današnje industrije. Kao što je otkriće kotača vječni pokretač ljudskog napretka, tako je i izmjenična struja prometejski promijenila svijet dajući mu svjetlo i energiju.

 


Osnovna škola Stjepana Radića Metković