Dani europske baštine 2024.

Datum objave: 19. listopada 2024.

U organizaciji Instituta za hrvatski jezik i Osnovne škole Stjepana Radića u Metkoviću u Područnoj školi Bijeli Vir održana je manifestacija U mreži neretvanskih govora u sklopu Dana europske baštine 2024. s ovogodišnjom središnjom temom –  Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže!

Manifestacija je osmišljena tijekom rada na projektu Rijekom neretvanskih riječi – od kuće do škole koji financira Ministarstvo kulture i medija u sklopu Programa zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara.

Uz voditeljicu projekta dr. sc. Perinu Vukša Nahod, autori su događaja Ana Ćužić, dipl. uč., Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl. i dr. sc. Bruno Nahod, a suradnici Ivanka Vuletić, dipl. uč., Marija Batinović, dipl. uč., Nikolina Vugdelija, prof., Ante Leko, Krešimir Jurić, dipl. catech., prof., Rade Nikoletić, prof., Violeta Oršulić, prof. Dana Paponja, nast. i Mihaela Pavlović, prof.

Uz radionice s izvornim govornicima, igru, ples, kuhanje te glazbeno-recitatorski program, učenici 3. a razreda OŠ Stjepana Radića i područnih škola u Bijelome Viru i Mliništu na jedan su se dan vratili u prošlost i oživjeli sjećanja svojih baka i djedova na školske dane.

Predstavljena je mrežna stranica projekta Rijekom neretvanskih riječi – od kuće do škole (https://rnr.jezik.hr/) i dosadašnje aktivnosti, a u kutku Napiši  najdražu neretvansku riječ? posjetitelji su zabilježili riječi koje žele vidjeti u Malome slikovnom zavičajnom rječniku neretvanskog kraja.

U suradnji sa Srednjom školom Metković učenici su pripremali neretvanska jela, a kako bi se prikazao neraskidivi suodnos jezičnoga, glazbenoga i folklornoga područja, u prigodnome su programu sudjelovali učenici OŠ Stjepana Radića, učenici Osnovne glazbene škole Metković i KUD Metković.

Uz učenike, roditelje i učitelje Škole događanju su nazočili mnogobrojni mještani Bijeloga Vira i Mliništa, načelnica Općine Zažablje gđa Maja Vrnoga, gđa Žaklina Marević, izaslanica župana Dubrovačke-neretvanske županije Nikole Dobroslovića.

Fotogaleriju možete pogledati klikom na OVDJE, a program OVDJE.  

Tekst   Institut za hrvatski jezik i Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.

Ravnatelj OŠ Stjepana Radića Tomislav Tomić, prof. i autorica projekta Ivana Čarapina, prof. i dipl. i Dr. sc. Perina Vukša Nahod uz pozdravne riječi istaknuli su važnost ovakvih događanja:

 „Područna škola Bijeli Vir dio je naše školske obitelji OŠ Stjepana Radića, a ovim događanjem i svim onima koji slijede pokazujemo da želimo unijeti živost u mala mjesta našega zavičaja i da ste nam svi jako potrebni da prenesete svoja znanja, običaje i sve ono što želimo sačuvati od zaborava.“ (ravnatelj OŠ Stjepana Radića Tomislav Tomić, prof.)

„U svim našim aktivnostima želimo promicati naše zavičajne vrijednosti, a napose naš zavičajni govor u kojem se očituje sve naša kultura, identitet, ali  i skrivene ljepote našega kraja i naše domovine Hrvatske. Jezik spaja našu prošlost i sadašnjost, tradiciju i suvremenost, dijalekt i standard, pa čuvajući jezik, čuvajući baštinu,  čuvamo i sve ono što jesmo.  U tom procesu škola igra veliku ulogu jer, iz generacije u generaciju, njeguje međugeneracijski suživot i odnose.“ (Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.)

„ Ova su djeca sretna jer nematerijalnu kulturnu baštinu imaju u svojim domovima. Bilo bi neizmjerna šteta tu baštinu ne prikupiti, arhivirati i prezentirati domaćoj i inozemnoj znanstvenoj zajednici i široj javnosti.

Zahvaljujući angažmanu institutskog Odjela za dijalektologiju Hrvatska je prva zemlja na svijetu koja je na Listi nematerijalne kulturne baštine uvrstila i mjesne govore te dala zamah lokalnim zajednicama za očuvanje govora. Vjerujem da našim projektom možemo pružiti model prikupljanja i proučavanja mjesnih govora ostalim znanstvenim i obrazovnim institucijama. Baština vam nažalost neće osigurati egzistenciju, napredovanje, slavu, ali će vam donijeti iskrena prijateljstva, oplemeniti dušu i ispuniti život. Stoga već danas snimite svoje ukućane jer ćete osim materijala za mnoge analize uvijek moći čuti njihov glas i čuti onu poruku da iako im je bilo teško, jadno i kukavno u životu, bilo im i lijepo, nisu ništa imali, a imali su sve.

Jedino zajedničkim snagama možemo postići sve započeto, a to smo dužni zbog onih kojih više nema i zbog ove djece koji tu čista baštinskoga srca stoji pred nama.“ (dr. sc. Perina Vukša Nahod)

Pročitajte još

UMJETNIČKA SNAGA MATEMATIKE

UMJETNIČKA SNAGA MATEMATIKE

Ovaj eTwinning projekt odobren je početkom rujna, a osnovale su ga učiteljice Marijana Curić i Çimen Sarıaltın. U njemu sudjeluju učitelji i učenici iz više europskih zemalja: Hrvatska, Turska, Italija, Grčka, Poljska, Portugal, Španjolska i Gruzija. U ovom projektu...

Skip to content