Slijedeća aktivnost projekta Činimo dobro otiskom srca je tema Jedi pravedno. Kada je hrana pravedna- to su učenici 2.d razreda već upoznali- kada se nijedan proizvođač ne iskorištava, kada su oni koji proizvedu hranu pošteno plaćeni. Od kad se rodila pravedna trgovina (Fair Trade) 60-ih godina prošlog stoljeća zasniva se na nekim principima:
- Poštena plaćanja
- Prethodno financiranje
- Izravni I trajni obroci
- Zaštita osobe I puno dostojanstvo rada
Učenici su s učiteljicom razgovarali o berbi mandarina koja je konkretno vezana za naš zavičaj. Ljudi trebaju berače koji im pomažu obrati mandarine. Ako je cijena mandarine niska, kao što je i bila, je li rad proizvođača pošteno plaćen? Nije. To znači da hrana kao takva ne može biti pravedna.
Učenici su osvijestili kako izgleda znak poštene trgovine. Obojali su ga. S roditeljima su u trgovinama potražili proizvode s oznakom Fair Trade i slali su i donosili slike.

Kušali su jedan proizvod poštene trgovine Jimmy Fantastic kekese. Proizvod koji ima oznaku Fair Trade ne mora biti nužno i čist, a može biti i jedno i drugo. Učenici su na kraju sata pogledli video “Što je poštena trgovina?”

Za domaću zadaću imali su napraviti popis prehrambenih proizvoda u kući koji bi mogli dolaziti s drugih kontinenata i imaju li oznaku Fair Trade. Na slijedećem satu učenici su predstavili svoje radove i nacrtali su primjere poštene trgovine i iskorištavanog proizvođača.
Primjer učeničkog rada

Slijedila je aktivnost učenika podijeljenih u pet grupa s jednakim brojem članova u kojoj su kušali čokoladne kekse koji nisu bili ravnomjerno podijeljeni. Grupe su predstavljale kontinente (Azija, Sjeverna Amerika, Europa, Afrika ½ keksa, Južna Amerika ½ keksa). Distribucijom keksa uočili su nepravde – jer nisu svi jednako dobili. Kroz medijsku kulturu i dokumentarni film “Čokolada” učenici su spoznali kako se proizvodi čokolada i gdje se uzgaja kakaovac tako da su mogli zaključiti da proizvođači imaju najmanje. Na grafikonu su također mogli vidjeti isto. Učenici su shvatili razlike između pravedne i nepravedne trgovine.



U slijedećoj aktivnosti dobili su slike različitih srodnih proizvoda po kojima su analizom trebali zaključiti je li proizvod pripada poštenoj trgovini ili ne.
Napravili su plakat na temu Jedi pravedno. Dolaze u učionicu s vijestima “Pronašli smo.”
Aktivnosti su proveden krajem veljače i početkom ožujka 2026.
Provedbu hrvatske inačice modula sCOOLFOOD u Programu „Činimo dobro Otiskom srca” podržava
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Piše: Marijana Curić, učiteljica razredne nastave



