U organizaciji Instituta za hrvatski jezik i Osnovne škole Stjepana Radića u Metkoviću u Područnoj školi Bijeli Vir održana je manifestacija U mreži neretvanskih govora u sklopu Dana europske baštine 2024. s ovogodišnjom središnjom temom – Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže!
Manifestacija je osmišljena tijekom rada na projektu Rijekom neretvanskih riječi – od kuće do škole koji financira Ministarstvo kulture i medija u sklopu Programa zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara.
Uz voditeljicu projekta dr. sc. Perinu Vukša Nahod, autori su događaja Ana Ćužić, dipl. uč., Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl. i dr. sc. Bruno Nahod, a suradnici Ivanka Vuletić, dipl. uč., Marija Batinović, dipl. uč., Nikolina Vugdelija, prof., Ante Leko, Krešimir Jurić, dipl. catech., prof., Rade Nikoletić, prof., Violeta Oršulić, prof. Dana Paponja, nast. i Mihaela Pavlović, prof.
Uz radionice s izvornim govornicima, igru, ples, kuhanje te glazbeno-recitatorski program, učenici 3. a razreda OŠ Stjepana Radića i područnih škola u Bijelome Viru i Mliništu na jedan su se dan vratili u prošlost i oživjeli sjećanja svojih baka i djedova na školske dane.
Predstavljena je mrežna stranica projekta Rijekom neretvanskih riječi – od kuće do škole (https://rnr.jezik.hr/) i dosadašnje aktivnosti, a u kutku Napiši najdražu neretvansku riječ? posjetitelji su zabilježili riječi koje žele vidjeti u Malome slikovnom zavičajnom rječniku neretvanskog kraja.
U suradnji sa Srednjom školom Metković učenici su pripremali neretvanska jela, a kako bi se prikazao neraskidivi suodnos jezičnoga, glazbenoga i folklornoga područja, u prigodnome su programu sudjelovali učenici OŠ Stjepana Radića, učenici Osnovne glazbene škole Metković i KUD Metković.
Uz učenike, roditelje i učitelje Škole događanju su nazočili mnogobrojni mještani Bijeloga Vira i Mliništa, načelnica Općine Zažablje gđa Maja Vrnoga, gđa Žaklina Marević, izaslanica župana Dubrovačke-neretvanske županije Nikole Dobroslovića.
Fotogaleriju možete pogledati klikom na OVDJE, a program OVDJE.
Tekst Institut za hrvatski jezik i Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.
Ravnatelj OŠ Stjepana Radića Tomislav Tomić, prof. i autorica projekta Ivana Čarapina, prof. i dipl. i Dr. sc. Perina Vukša Nahod uz pozdravne riječi istaknuli su važnost ovakvih događanja:
„Područna škola Bijeli Vir dio je naše školske obitelji OŠ Stjepana Radića, a ovim događanjem i svim onima koji slijede pokazujemo da želimo unijeti živost u mala mjesta našega zavičaja i da ste nam svi jako potrebni da prenesete svoja znanja, običaje i sve ono što želimo sačuvati od zaborava.“ (ravnatelj OŠ Stjepana Radića Tomislav Tomić, prof.)
„U svim našim aktivnostima želimo promicati naše zavičajne vrijednosti, a napose naš zavičajni govor u kojem se očituje sve naša kultura, identitet, ali i skrivene ljepote našega kraja i naše domovine Hrvatske. Jezik spaja našu prošlost i sadašnjost, tradiciju i suvremenost, dijalekt i standard, pa čuvajući jezik, čuvajući baštinu, čuvamo i sve ono što jesmo. U tom procesu škola igra veliku ulogu jer, iz generacije u generaciju, njeguje međugeneracijski suživot i odnose.“ (Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.)
„ Ova su djeca sretna jer nematerijalnu kulturnu baštinu imaju u svojim domovima. Bilo bi neizmjerna šteta tu baštinu ne prikupiti, arhivirati i prezentirati domaćoj i inozemnoj znanstvenoj zajednici i široj javnosti.
Zahvaljujući angažmanu institutskog Odjela za dijalektologiju Hrvatska je prva zemlja na svijetu koja je na Listi nematerijalne kulturne baštine uvrstila i mjesne govore te dala zamah lokalnim zajednicama za očuvanje govora. Vjerujem da našim projektom možemo pružiti model prikupljanja i proučavanja mjesnih govora ostalim znanstvenim i obrazovnim institucijama. Baština vam nažalost neće osigurati egzistenciju, napredovanje, slavu, ali će vam donijeti iskrena prijateljstva, oplemeniti dušu i ispuniti život. Stoga već danas snimite svoje ukućane jer ćete osim materijala za mnoge analize uvijek moći čuti njihov glas i čuti onu poruku da iako im je bilo teško, jadno i kukavno u životu, bilo im i lijepo, nisu ništa imali, a imali su sve.
Jedino zajedničkim snagama možemo postići sve započeto, a to smo dužni zbog onih kojih više nema i zbog ove djece koji tu čista baštinskoga srca stoji pred nama.“ (dr. sc. Perina Vukša Nahod)