SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM

OPET JE VESELO U NAŠIM RAZREDIMA

U posebnom razrednom odjelu uz pjesmu i smijeh, ali i edukaciju, obilježili smo Svjetski dan osoba s Downovim sindromom.

Cijeli smo se tjedan pripremali za ovaj dan. Marljivo smo učili i ponavljali već dobro utvrđeno gradivo o kromosomima. Osobe s Downovim sindromom na 21. paru imaju jedan dodatni kromosom. Zato su bogatije su za kromosom ljubavi, prijateljstva i topline.

Došlo je vrijeme da naučeno znanje i primijenimo. Leptiri su predstavljali kromosome. Točno smo izbrojili leptirova krila, sva 23, a ono 21. krilo posebno smo označili uz pomoć naših asistentica: Jelene Tutavac, Kristine Marević, Ivane Pavičić, Ive Jarak, Danijele Prce i Jelene Kešine, kao i učiteljica: Petre Talajić, Matilde Rodin i Antonele Markotić.

Našemu slavlju pridružile su se ravnateljica Božena Nikoletić, pedagogica Nikolina Vugdelija i socijal-pedagogica Snježana Nikolić sa studentom Stankom Šimovićem. Svima im od srca zahvaljujemo!

U znak podrške svim osobama s Downovim sindromom svi smo obukli šarene rasparene čarape.

Naučili smo jednu važnu lekciju o različitosti, jednakosti, pripadanju, prihvaćanju i poštivanju. Osobe s Downovim sindromom  imaju potrebe za hranom , pićem, zrakom i životom, potrebu da vole i budu voljeni baš kao svatko od nas svaki dan. Nisu to nikakve posebne potrebe, zato ih ne volimo tako zvati jer su to stvarne i obične potrebe.

Svakodnevno se borimo protiv predrasuda vezanih uz sve nas, a osobito uz naše prijatelje sa Downovim sindromom.  Zato bismo ovaj put voljeli razbiti jednu od predrasuda koja je nastala iz kampanje o šarenim rasparenima čarapama koja govori kako ih osobe s Downovim sindromom ne mogu upariti. Znate što? Mogu, i to sami! Ako ne vjerujete, naša prijateljica Gabi će vam pokazati!

Antonela Markotić, prof. reh

objavio: Administrator   datum: 22. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »