Poduzetnička osnovna škola

OŠ Stjepana Radića  pilot institucija u međunarodnom projektu

Na temelju provedenog vanjskog vrednovanja osnovnih škola u Republici Hrvatskoj,  Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa je OŠ Stjepana Radića iz Metkovića nominiralo uz još tri osnovne škole iz Hrvatske za pilot projekt „Poduzetnička osnovna škola“  koje provodi Regionalni centar za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne europe (South East European Centre for Entrepreneurial Learning – SEECEL).

SEECEl-ov je ured osnovan kao rezultat uspješne suradnje u provedbi načela EU Povelje za malo gospodarstvo, a glavna mu je zadaća rad na sustavnoj promociji i razvoju poduzetničke kulture i poduzetničkog učenja u zemljama jugoistočne Europe s ciljem jačanja konkurentnosti malih i srednjih gospodarstva što je u suglasju s prioritetima Europske unije.

SEECEL-ova temeljna područja aktivnosti u skladu s navedenim su:

Razvoj učenja za poduzetništvo kao ključne kompetencije u osnovnim školama (ISCED 2);

Promicanje učenja o poduzetništvu u visokom obrazovanju na ne-ekonomskim fakultetima i visokim školama (ISCED 5/6);

Sustavno praćenje analize potreba za edukacijom u malom i srednjem poduzetništvu;

Promicanje dobrih politika i praksi.

Financijska sredstva za rad SEECEL-a osigurana su iz sredstava Europske Unije putem višekorisničkog IPA programa i proračuna Republike Hrvatske

Početak faze pilotiranja istovremeno počinje u osam zemalja jugoistočne Europe (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Srbija, Turska) i uključuje 32 osnovne škole među kojima je i OŠ Stjepana Radića.

Na radnom sastanku/radionici u Zagreb 29. rujna 2011. godine  s predstavnicima SEECEL-a knjižničarka Ivana Čarapina je dobila detaljne instrukcije o načinu provođenja ovog jednogodišnjeg projekta. Po dolasku u Školu stvoren je TIM za SEECEL koji se sastoji od učitelja koji predaju nastavne predmete iz područja kultura. Tako tim čine  uč. likovne kulture Lajla Volarević i Ivana Šiljeg, uč. tehničke kulture Marina Vuković i Igor Tošić, uč. tjelesne i zdravstvene kulture Boris Brčić i Jelena Galov i uč. glazbene kulture Andriana Kiridžija. Odgovorna osoba za provedbu ovog projketa je ravnateljica Božena Nikoletić, koordinatorica projekta je knjižničarka Ivana Čarapina, a s obzirom da se komunikacija i korespondencija odvija isključivo na engleskom jeziku Timu se pridružio i uč. engleskog jezika Tomislav Tomić.

Prvi sastanak i dogovori su održani, a slijede provođenje svih drugih aktivnosti koje su predviđeni ugovorom. Naime, SEECEL podupire i sve troškove provođenja ovog projekta kroz  financijsku podršku od 3 000 eura.

Svi članovi Tima se nadaju da će ovo rano učenje za poduzetništvo osigurati bolju budućnost naših učenika jer način na koji učimo određuje način našeg razmišljanja i djelovanja. Iako ne možemo unaprijed predodrediti koji će mladi čovjek postati poduzetnik u budućnosti, možemo promicati pozitivne stavove prema poduzetništvu i poduzetnički način razmišljanja razvijajući poduzetničke vještine i znanja koje će donositi dobrobit svakom članu društva i dugoročno djelovati na jačanje konkurentnosti.

Više o SEECEL-u možete pogledati na stranici http://www.secel.hr

objavio: Administrator   datum: 11. 10. 2011.

1.

« Srpanj 2024 »