Štitimo ptice delte Neretve

Projekt ekološke skupine

Na  sastancima Ekološke  skupine razgovarali smo  s nastavnicom Natašom Jakišić o odumiranju ptica na području delte Neretve, te smo odlučili započeti projekt kojim bi mogli pomoći smanjenju odumiranja i odlaska  ptica i to na taj način da započnemo  s volonterskim prstenovanjem ptica.  Prstenovanje ptica je ujedno projekt s kojim se  Ekološka skupina natjecala na Eko - kvizu “Lijepa naša“.  Na projektu smo saznali mnogo o prstenovanju ptica, a pomagao nam je gospodin Bariša Ilić, koji dugi niz godina volonterski prstenuje ptice. Između ostalog, naučili smo kako prstenovati ptice, kako ih označavati, vrste ptica, a uz prstenovanje smo i promatrali ptice. Saznali smo što napraviti s ranjenim pticama, vidjeli smo mreže u kojima se bezbolno mogu uhvatiti ptice za  prstenovanje, posjetili smo kamp u kojem ornitolozi iz Mađarske  broje ptice na našem području, te smo doživjeli nezaboravno iskustvo puštanja ptica.

Uz pomoć knjižničarke Ivane Čarapine i pedagoginje Nikoline Vugdelije, saznanja smo oblikovali u PowerPoint prezentaciju koja je prezentirana na Vijeću učenika, Eko kvizu „Lijepa naša“ te se koristi za edukaciju učenika naše škole o pticama.  Ono što nas najviše veseli da su naše vesele mentorice u dogovoru s članovima Ekološke skupine odlučiti prijaviti projekt na natječaj PROJEKT GRAĐANIN.  To je još jedan razlog više da projektu pristupimo ozbiljno i s još većim oduševljenjem.

Cilj projekta je bio da učenici nauče kako kao pojedinci mogu pomoći u zaštiti svoga okoliša i da saznanja prenose na druge. Želja nam je da delta Neretve postane Park prirode. Ovaj projekt je prihvaćen za državnu smotru projekata i nadajmo se najboljim rezultatima.

napisao: Nikola Vugdelija, 7. razred

objavio: Administrator   datum: 22. 3. 2012.

1.

« Srpanj 2024 »