NOĆ KNJIGE 2018.

Diljem Republike Hrvatske organizira se  manifestacija Noć knjige  kako bi se više govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturološkog dosega, koji se svakodnevno dovode u pitanje trivijalizacijom i medijskim zapostavljanjem.

Noć knjige nas podsjeća na dva istaknuta nadnevka; 23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare, a  22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, koji se od 1996. godine, odlukom Sabora Republike Hrvatske slavi u spomen na Marka Marulića, koji je toga datuma 1501. godine dovršio "Juditu". Ova se manifestacija  održava se pod pokroviteljstvom Vlade RH te odjela za UNESCO pri Ministarstvu kulture Republike Hrvatske.

Ovogodišnjom temom, „Budućnost knjige“, nastoji se  potaknuti publiku, čitatelje, sudionike, medije i širu javnost na promišljanje o izazovima koje pred knjigu postavlja razvoj suvremene tehnologije. U središtu zanimanja je i pitanje kako tehnologija mijenja naše živote i načine na koje pričamo priče (npr. pod utjecajima društvenih mreža), koje su poteškoće koje ju prate te njihov utjecaj na zainteresiranost za čitanjem.

Ove godine knjižničarka Ivana Čarapina odlučila je NOĆ KNJIGE organizirati u PŠ Bijeli Vir za učenike iz te škole i PŠ Mlinište. Učenike iz područnih škola očekuje niz zanimljivih aktivnosti i ugodno druženje.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 23. 4. 2018.