Posjet svećenika iz Indije

Život s ocem Antom Gabrićem; svjedočanstvo patera Xaviera i patera Prolayja

U četvrtak 22. studenoga 2018. našu školu posjetili su zanimljivi gosti iz Indije. Pater Xavier Sylvester i pater Prolay Boidya su nam svoje iskustvo o životu s ocem Antom Gabrićem prenijeli na živopisan i dirljiv način.

Na samome početku programa sve prisutne i naše drage goste pozdravila je ravnateljica škole, gospođa Božena Nikoletić, i poželjela našim gostima dobrodošlicu u Metković i u našu školu.

Potom smo pogledali video spot za pjesmu Tamo gdje palme cvatu koju je klapa Žveljarin, čije su članice učiteljice naše škole, objavila 2016. godine povodom obilježavanja 101. obljetnice rođenja oca Ante Gabrića.

Pater Xavier Sylvester nam je pričao o ocu Anti Gabriću, najprije dok je boravio s njim mjesec dana kao sjemeništarac, a potom i kao župnik u Mariapoliju. Najdojmljiviji dio bio je dok je pričao o posljednjim danima oca Ante Gabrića jer je upravo Pater Xavier bio s ocem Antom u trenutku njegove smrti. Između ostaloga, način na koji pater Xavier priča o tome kakav je otac Ante bio, mnogo nam može otkriti o njegovoj svetosti kojom je živio.

Pater Prolay Boidya bio je tek dječak kad je upoznao oca Antu Gabrića i pričao je o svom prijateljstvu s njim dok je bio ministrant. Upravo je radi oca Ante odlučio postati svećenikom. S velikim žarom pričao nam je o svojoj odlučnosti da ostvari san oca Ante Gabrića i sagradi školu u selu.

Naši učenici su sa zanimanjem slušali goste, te su im pred kraj druženja postavili nekoliko pitanja na koja su naši gosti rado odgovorili i iznijeli još zanimljivih informacija o našem voljenom ocu Anti.

Učenici su na kraju događaja prodavali fritule, te je sav prihod namijenjen za pomoć pri izgradnji škole u Indiji.

Moderator i prevoditelj događaja je bio učitelj engleskog jezika Tomislav Tomić, dok je koordinatorica bila učiteljica Aleksandra Lukić-Skelić.

Piše uč. engleskoga jezika Tomislav Tomić, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 28. 11. 2018.