IZVANUČIONIČKA NASTAVA; Posjet Umjetničkoj akademiji i Hrvatskom narodnom kazalištu Split

„U ranoj mladosti, dok razmišljamo o životu koji je pred nama, mi smo poput djece u kazalištu prije podizanja zastora, sjedimo tamo s visokim očekivanjima i željno iščekujemo početak predstave.

Arthur Schopenhauer

Ove se godine navršilo sto pedeset i osam godina otkada je Vilim Lesić, 24. studenoga 1860., na pozornici Narodnoga kazališta na Markovu trgu u Zagrebu, nakon prekida predstave na njemačkom jeziku, na nagovor Dimitrija Demetra rekao: “Od danas će se na zagrebačkoj pozornici glumiti samo na hrvatskom jeziku.” Taj se dan ujedno obilježava kao Dan hrvatskoga kazališta kojim se skreće pozornost na kazalište kao kulturno-umjetničku ustanovu koja ima važnu ulogu u kulturnom, povijesnom i obrazovnom području Republike Hrvatske. Povodom obilježavanja toga istaknutoga nadnevka, članovi KUD-a OŠ Stjepana Radića, na čelu s voditeljicom i organizatoricom izvanučioničke nastave Aleksandrom Lukić-Skelić, otputovali su u Split. Sudjelovalo je  115 učenika i 6 učitelja koji su ostvarili mnogobrojne planirane  aktivnosti vezane uz kazalište i scenski izraz.

Prva stanica kao i dosadašnjih godina bila je Umjetnička akademija gdje su naše osnovce dočekali studenti glume 2. i 4. godine. Poznata lica studenta i ove su godine oduševili  naše učenike, a kroz prikaz djela iz naše lektire Miševi i mačke naglavačke pokazali su scenski pokret i scenski govor. Bila je to izvrsna prilika da i učenici pokažu koliko vole glumiti pa je učenik 4. d razreda Ivano Dragobratović krasnoslovio pjesmu iz istoimene Paljetkove zbirke pjesma s kojom se predstavio na ovogodišnjoj smotri LiDraNo pod vodstvom mentorice Aleksandre Lukić Skelić. Sat glume završio je druženjem i fotografiranjem, a slasne neretvanske mandarine koje su učenici poklonili  mladim studentima dat će im snage za nove izazove koji su pred njima.

Posjet kinu Cineplexxa City Center one  omogućio je gledanje ovosezonskih filmskih uspješnica pa su tako učenici do 4. razreda gledali obiteljski film Grinch, a učenici od 5. do 8. razreda filmsku fantaziju Čudesne zvijeri: Grindelwaldova zlodjela.

Nakon slasnoga ručka i slobodnog vremena za razgledavanje i kupnju u centru City one, vrhunac splitske avanture bio je posjet Hrvatskom narodnom kazalištu Split i gledanje klasičnog baleta GUSAR u koreografiji Aivarsa Leimanisa, uglednog latvijskog koreografa i umjetničkog ravnatelja Latvijskog nacionalnog baleta. Orkestrom HNK Split ravnao je maestro Hari Zlodre, a mnogobrojni plesači, baletani i balerine, omogućili su nezaboravan doživljaj kakav se rijetko može vidjeti.

Iako živimo u svijetu velikih tehnoloških dostignuća učitelji OŠ Stjepana Radića (Aleksandra Lukić-Skelić, Marijana Kljusurić, Tatjana Hazirović Juračić, Manuela Šiljeg Malezija, Iva Stojić Dominiković, Vesna Pavlović i knjižničarka Ivana Čarapina) vode brigu i  o estetskom obrazovanju djece. Kazalište za djecu i mlade ima važnu ulogu u obrazovanju jer će ta djeca kasnije moći prepoznati estetske vrijednosti u kulturi, umjetnosti i kvalitetu u svakodnevnom životu.  Sigurni smo da će ovu predivnu splistku avanturu i ljepotu scenskoga izraza koji su doživjeli pamtiti cijeli život.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 11. 12. 2018.