Dani hrvatskoga jezika

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju  se od 1991. godine. svake godine u mjesecu ožujku, od 11. – 17. ožujka. Manifestacija je utemeljena u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika iz 1967.godine. Deklaracija je bila borba za hrvatski jezik, njegov samostalni razvitak bez ičije nadređenosti, borba da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim imenom. Svaki narod ima pravo na svoj jezik, a  Hrvati su se kroz povijest  grčevito borili za to pravo. Svake godine iznova učimo i podsjećamo naše učenike na važnost jezika, njegovo bogatstvo i koliko je važno njegovati to bogatstvo.

Aktiv hrvatskoga jezika

O jeziku

O njemu, da! O čarobnome vrelu,

Što davno ključa iz šikare naše

I snagu svoju razmaho je cijelu

Kada ga stijenje i glib zatrpaše!

On zvuči i psiče, teče gradu i k selu,

Kroz zlato njiva, zelenilo paše;

Na vatru nalik lije svjetlost vrelu

U sve nam sude, čuture i čaše.

Ne znamo da l’ smo gradili mi njega,

Il’ on je nama svoju dušu dao. –

A sada, nov kad mulj i suša prijeti

U ovom lomu i gaženju svega

Još nikad Hrvat nije bolje znao

Da mu je s njime živjet i umrijeti.

Vladimir Nazor

objavio: Administrator   datum: 10. 3. 2020.