23. listopada - Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Molitva za hrvatski kruh

Kruh naš svagdanji Daj nam danas, Gospodine,
Da nam plodne budu godine,
Da nam rode Mirna žita,
Da nam djeca Budu sita.

Molim Te, Bože, Nekʼ oblaci Krotki budu,
Neka kiša Smekša grudu,
Nekʼ miluje Žitne vlati,
Da se po domovini mojoj Zlatni krušac Posvud zlati.
Nekʼ klasaju Mirom polja,
Nekʼ se vrši Tvoja volja…

Dugi niz godina u mjesecu listopadu u svim obrazovnim institucijama obilježava se Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. U OŠ Stjepana Radića ove se godine Dan kruha obilježio u petak 23. listopada 2020. godine u nešto drugačijim okolnostima nego su to naši učenici, učitelji i roditelji uobičavali proslaviti. Zbog novih okolnosti uzrokovanih pandemijom korona virusa, bilo je potrebno poštivati epidemiološke mjere tako da su zajedničko okupljanje i humanitarne aktivnosti izostali ali vjerujmo i molimo dragog Boga da će sljedeće godine biti sve po starom dobrom običaju.

Bez obzira na sve, učenici i učitelji su u petak bili  posebno dobro raspoloženi. Učenici su u školu donijeli razne slastice i ukusne plodove, a što je najvažnije, osjećali su se blagoslovljeni duhom zajedništva i neizmjerne hvale prema onome što su blagovali i prema onima čiji su trud uživati. Kruh je izvor sreće i zadovoljstva, zbližava nas i ujedinjuje, a simbolično na Dan kruha zahvaljujemo Bogu na kruhu, plodovima zemlje i čovjekova rada.

Kruh nas privlači ugodnim mirisom. Najčešće ga dijelimo s dragim i bliskim osobama te nerijetko kažemo: „Budite dobri kao kruh, vrijedno učite kako biste sutra imali svoj kruh u rukama. „

Prije nego su učenici počeli u svojim učionicama uživati u mirisnim proizvodima koji su djela ruku naših mama i baka, preko školskoga razglasa fra Darija Sinković je izrekao molitvu zahvalnosti, a nakon toga je na ulazu u svaku učionicu blagoslovio hranu, učenike i učitelje.

Naši su učenici djelić blagoslova odnijeli i svojim kućama kako bi sve naše obitelji blagovale i uživale u radosti Dana kruha.

Piše voditeljica KUD-a OŠ Stjepana Radića Aleksandra Lukić-Skelić, uč.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 24. 10. 2020.