Školski medni dan

Program školskog mednog dana i promociju meda hrvatskih pčelinjaka provodi Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska poljoprivredna agencija i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Ovim programom Ministarstvo poljoprivrede želi promovirati med lokalnih proizvođača, povećati unos meda u prehrani djece te promovirati pakiranje meda s hrvatskih pčelinjaka u Nacionalnu staklenku za med.

Cilj ovog hvalevrijednog programa bio je i da učenici uvide koliko su pčele važne jer proizvode namirnicu koja se stoljećima koristi u ljudskoj prehrani, ali i oprašuju široki spektar biljnih vrsta. Ovim programom se pokušala podignuti razina znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda te uvidjeti neprocjenjivu važnost pčela za održavanje sveukupne poljoprivredne proizvodnje.

Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka za 2020. godinu, organiziran je i proveden u svim prvim razredima naše matične i područnih škola u ponedjeljak, 7.  prosinca 2020. godine. Datum nije slučajan, već je izabran povodom obilježavanja svetog Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara.

Učenici su se kroz prezentacije upoznali sa životom pčela. Doznali su što sve pčele rade i koliko je njihov doprinos ogroman za čovjeka i cijelu prirodu. Također su  saznali i tko sačinjava zajednicu pčela, gdje pčele žive, a gdje čuvaju med. Upoznali su cijeli proces nastajanja meda, od sakupljanja nektara iz cvijeća do spremanja meda u voštano saće. Posebno im je bilo zanimljivo čuti da pčele radilice mogu obići do 2 000 cvjetova tijekom jednog dana. Zaključili su da su pčelice jako radišne.  Također im je bila zanimljiva i spoznaja da pčele ne čuju te stoga ne koriste zvuk kao sredstvo komunikacije, već pokretom (plesom) i vibracijama dijele informacije unutar zajednice, a  doznali su i da se pčelinji med nikada ne kvari. Upoznati su s ljekovitim svojstvima meda i sigurno će povećati njegov unos u svojoj prehrani.

Svi učenici su u prigodnim vrećicama  dobili med pakiran sukladno posebnim pravilima Hrvatskog pčelarskog saveza u Nacionalnu staklenku za med.  Svaki učenik je u vrećici dobio i edukativnu  slikovnicu „Pčelica Jelica i medo Edo“.

Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u provođenju ovog programa.

Piše uč. razredne nastave Josipa Đerek, dipl. uč.

objavio: Administrator   datum: 8. 12. 2020.