20. studenoga - Međunarodni dan dječjih prava

Svake godine 20. studenog obilježavamo Međunarodni dan dječjih prava, koji ima za cilj promicati međunarodno zajedništvo, svijest o djeci diljem svijeta te bolju dobrobit djece.

Taj datum je važan jer je 1959. godine Generalna skupština UN-a usvojila Deklaraciju o pravima djeteta. A upravo je na taj datum 1989. godine Opća skupština UN-a usvojila Konvenciju o pravima djeteta. Hrvatska ju je prihvatila 1991. godine. Konvencija sadrži standarde koje svaka država potpisnica mora jamčiti svakom djetetu.

Preporuka Amnesty International-a, kako se djeci mogu objasniti njihova prava, glasi:

„Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan/na, zdrav/a i siguran/na. Naravno i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava.“

Svatko od nas ima priliku za zagovaranje, promociju, pokretanje dijaloga i akcija koje će izgraditi bolji svijet za djecu. Stoga su u sklopu eTwinning projekta „Primjena različitih tehnika učenja“ i u sklopu projekta Udruge "Prijatelj" "Upoznajmo se(be) bolje!", učenici četvrtih razreda zajedno sa svojim učiteljicama Anom, Ivanom, Jelenom, Anikom, Sandrom i pedagoginjom Nikolinom obilježili Međunarodni dan dječjih prava u sklopu online nastave. Kako djeca vide svoja prava možete vidjeti na kolažima fotografija. (Klikom na fotografije povećaj!)

Ukoliko želite naučiti više o dječjim pravima, zaigrajte računalnu  igru „Čovječe, ispravi se“.  Igrajući, naučit ćete zašto su prava jako važna, što su potrebe, a što želje, kakva sve prava postoje i još puno toga. Ono što naučite u igri, moći ćete primijeniti i u životu!

Za kraj izdvajamo stihove Lj. Ršumovića:

Cvijeće je ukras bašte,
pčela je ukras cvijeta,
a djeca puna mašte,
djeca su ukras svijeta.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 22. 11. 2021.