KNJIŽEVNI SUSRET

Susret s književnikom Božidarom Prosenjakom

U srijedu, 26. travnja 2023. godine knjižnicu OŠ Stjepana Radića posjetio je poznati književnik Božidar Prosenjak gdje su ga dočekali učenici od 1. do 4. razreda s učiteljicama i knjižničarkom. Opušten i dobro raspoložen, jedan od omiljenih dječjih pisaca, odmah je na početku susreta spontanim, neposrednim i zaigranim pristupom, osvojio svoju mladu publiku te izrazio radost što dolazi u Metković i u našu školu.

Fotogaleriju pogledajte klikom na OVDJE

Našim je učenicima ime Božidara Prosenjaka poznato  još od prvih dana školovanja jer su njegove pjesme i priče nezaobilazne u čitankama za Hrvatski jezik, a naši učenici imaju priliku kroz čak tri lektrirna djela upoznati zašto je Prosenjak tako poseban: u 2. razredu  čita se slikovnica MIŠ, u trećem SIJAČ SREĆE, a u 7. razredu DIVLJI KONJ. Upravo je Divlji konj višestruko nagrađivani roman koji  kao knjiga, živi kao mjuzikl, strip i kazališna predstava.  Napisao je šezdesetak djela, a za njih je dobio brojne nagrade poput Ivane Brlić- Mažuranić i Grigora Viteza.

Književniku se na početku obratila knjižničarka Ivana Čarapina i zaželjela mu dobrodošlicu u ime cijele škole. Knjižničarka je napomenula da je ovo drugi posjet gospodina Prosenjaka našoj školi i to nakon 18 godina. Božidar Prosenjak je u prepunoj knjižnici poklonio školski sat zanimljivih osobnih događaja: šaljivim stilom pričao je učenicima zgode iz svog djetinjstva, kako je pokušao izbjeći polazak u školu, o posjetu školskog nadzornika te kako ga je ljubav prema učiteljici potakla da postane odlikaš jer nije mogao dopustiti da se osramoti pred njom. Osim što sve nazočne zabavio i nasmijao, krasnoslovio je nekoliko svojih pjesama, a ovaj dragi gost potaknuo  je sve na razmišljanja i o važnijim i ozbiljnijim temama: o važnosti škole, učenja, obitelji, zavičaja i prijateljstva. Bile su to lijepe teme za ugodne, emotivne i nezaboravne trenutke druženja. Djeca su već na početku druženja prepoznala  Prosenjakovu blagost pa se nisu susprezala dizati ručice i postavljati  pitanja koja su  bila raznolika; od onih klasičnih – kada i kako je počeo pisati te gdje pronalazi teme pa sve do onih neobičnijih i osobnijih. Na kraju druženja, učenici 4. razreda Ana Marija Kapović, Dora Jurić, Antonio Žderić i Andrija Petrov pročitali su pjesmu koju su napisali i posvetili svom najdražem piscu. Na rastanku učenici su iskoristili priliku za fotografiranje i potpisivanje knjiga.

Da je susret ostavio snažan dojam na naše učenike, govori i činjenica da su dan poslije susreta nagrnuli u školsku knjižnicu i tražili knjige ovoga autora. Knjižničarka Ivana nije skrivala zadovoljstvo ovim književnim susretom koji je ispunio sva očekivanja jer je djelovao kao snažan poticaj da naši učenici još više čitaju. „Najstalnija  kulturno-javna djelatnost školske knjižnice  su književni susreti, koji  su vrlo korisni događaji jer približavaju djeci knjigu kroz razgovor s njezinim autorom. Upoznajući autora, učenik upoznaje pozadinu samog djela i proces književnog stvaralaštva. Za sve one koji uživaju čitati i vole knjigu, susret s književnikom prava je senzacija i neponovljiv doživljaj.“, istaknula je knjižničarka Ivana Čarapina koja uspješno već 20 godina organizira susrete s poznatim hrvatskim književnicima  u suradnji s izdavačkom kućom Alfa i promotorom Lukom Majčicom.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 4. 2023.