Međunarodni eTwinning projekt

WE GROW WITH MUSIC

Tijekom šk.g. 2022./2023. učenici 3. d razreda sudjelovali su u međunarodnom projektu We grow with music autorica učiteljice Marijane Curić iz OŠ Stjepana Radića i učiteljice flaute, Mihaele Pavlović iz OGŠ Metković. Ciljevi ovog projekta bili su : upoznati Europsku kulturnu baštinu razmjenom iskustava, steći znanja, iskustva i vještine iz područja Glazbene kulture, posjećivati kulturne događaje, predstavljati svoj rad, poboljšati digitalne kompetencije, stvarati ugodno, pozitivno ozračje i razvijati međusobno prijateljstvo . Učenici su se na početku predstavili I izradili logotipe u web alatu Canva nakon čega su glasali za najbolji logotip našeg razreda, a zatim za najbolji logotip projekta.

Slika 1 – Logotipi koje su izradili učenici 3.d r. u web alatu Canva - rad u paru

Piše uč. razredne nastave Marijana Curić

Klikom na OPŠIRNIJE pročitajte više o projektu.

Slika 2 – Glasovanje za najbolji logo projekta u web alatu Canva

Slika 3- Pobjednički logotip projekta je rad uč. 2. r. OŠ Sanguinetto, iz Italije

Kroz aktivnosti tijekom rada osvijestili su razliku između metra i ritma te su izvodili glazbu pjevanjem, sviranjem i pokretom. Vježbali su i Canon prema primjeru iz udžbeničkog materijala- pjesma Gle, ide jež

RITAM/METAR - Aktivnost sudionika projekta (Padlet)

Gle, ide jež - kanon

U studenom, na Svjetski dan tolerancije bili su na koncertu flautista OGŠ Metković u Ustanovi za kulturu i sport, u organizaciji učiteljice Mihaele Pavlović te su imali zadatak pratiti program, aktivno slušati i bilježiti zadano na listiću te vrednovati izvedbe učenika - Koja ti se izvedba najviše svidjela i zašto?

Slika 3 i 4 - Primjer listića za praćenje programa i vršnjačkog vrednovanja

Slika 5- Kolaž fotografija- posjet događaju

Slika 6 – Prikaz aktivnosti ostalih sudionika projekta

Suradnja unutar škole ostvarila se sa školskom psihologinjom Majom Jurinović koja je s učenicima uradila radionicu na temu  Izražavanje osjećaja kroz glazbu tijekom koje su učenici slušali glazbu različitih žanrova te su slušajući glazbu izražavali svoje osjećaje crtanjem I pokretom. Različitim emocijama su reagirali na različite žanrove glazbe.

Slika 7 – Radionica Izražavanje osjećaja kroz glazbu, psihologinja Maja Kapustić

Slika 8 - Kolaž fotografija s radionice Izražavanje osjećaja kroz glazbu

Prosinac je bio u blagdanskom ozračju. Putem videokonfeencija učenici su slušali jedni druge te su doživjeli radost zajedništva i ljepotu različitosti upoznavajući europske jezike, melodij i instrumente.

U siječnju su po izboru mogli izabrati i obraditi primjer filmske glazbe, a trećaši su taj zadatak povezali s obveznom lektirom Vlak u snijegu i obradili su pjesmu Himna zadrugara koju su zajednički izvodili pjevanjem i sviranjem.  U veljači su se upoznali s trodijelnom kompozicijom i na razne načine uočavali i pokazivali njezine dijelove: pljeskanjem ručicama i udaranjem olovčicama, podijeljeni u tri skupine osmislili su i izveli pokrete uz pjevanje bez matrice i uz matricu. Učenici vole stvarati te su iznimno uživali u ovoj aktivnosti. U Posebnoj skupini učenik Vinko Kraljević svirao nam je Blistaj, blistaj zvijezdo mala kao primjer trodijelne pjesme.     Pjesma KIŠA, osmišljavanje pokreta Tijekom veljače obilježili su I Svjetski dan interneta.

Oponašanje životinja, njihovog kretanja i glasanja, učenici su vježbali tijekom ožujka kroz skladbu Kokoši i pijetlovi, Camila Saensa, a također su pjevali i kanon za pjesmu Kokotiček (iz Vlak u snijegu). Oponašanje životinja: Kokoš i pijetao, Camile Saens i pjesma Kokotiček - kanon ( U Posebnoj skupini) Krajem travnja obilježili su World Jazz Day analizirajući pjesmu Don’t worry be happy, Bobby McFerina korištenjem umne mape i podjelom zadataka, a u svibnju Majčin dan – pjevali su pjesmu posvećenu majci uz izradu čestitke namijenjene majci. Pjesma je uspavanka, usporedili su sličnosti i razlike sa skladbom Noccturno F. Chopena .

Slika 9 - kolaž fotografija – webinar povodom Majčinog dana

Slika 10 – Usporedba pjesme o majci  i skladbe Nocturno, F. Chopen

Projekt je završen u lipnju izradom zajedničkog rada - e- book u kojoj je svaki aktivni partner sa svojim učenicima predstavio po jednu tradicijsku pjesmu svog zavičaja te evaluacijom učitelja i učenika koja je provedena i na samom početku projekta.

Zajednički proizvod/ e- knjiga / Tradicijska glazba- Europska kulturna baština / Projekt We grow with music

U projektu su aktivno sudjelovali učitelji: Hrvatske, Turske, Grčke, Poljske i Italije.

Projekt We grow with music ne može biti vrednovan od eTwinning nacionalne komisije jer po novim pravilima eTwinninga autori projekta ne mogu biti iz iste države.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 15. 6. 2023.