MALI SLIKOVNI ZAVIČAJNI RJEČNIK NERETVANSKOG KRAJA

Započela suradnja OŠ Stjepana Radića i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Ako je suditi prema večeri predstavljanja trogodišnjeg projekta koji će pod radnim nazivom MALI SLIKOVNI ZAVIČAJNI RJEČNIK NERETVSNKOG KRAJA OŠ Stjepana Radića provoditi u suradnji s Institutom za hrvatski jezik i jezikoslovlje, bit će  to nezaboravne godine  otkrivanja jezičnog blaga neretvanskog kraja, ponajviše riječi koje su našim učenicima strane i nepoznate.  Fotogaleriju koju je snimio vjeroučitelj Krešimir Jurić možete pogledati klikom na OVDJE.

U prepunom holu OŠ Stjepana Radića, u srijedu 25. listopada 2023. godine s oduševljenjem se dočekalo predstavljanje projekta koje će učenici 2. a razreda i učenici područnih škola u Mliništu i Bijelom Viru  provoditi naredne tri školske godine. Nazočne goste iz Instituta na početku je pozdravila i predstavila ravnateljica Škole gđa Božena Nikoletić koja je istaknula da našu školsku zajednicu posebno vesele projekti koji su plod međuinstitucionalne suradnje jer našim učiteljima pružaju pomoć pri stručnom usavršavanju, jačaju suradnju s roditeljima, a učenicima omogućavaju postizanje boljih obrazovnih rezultata i otvaraju im mogućnosti za razvijanje posebnih interesa. Zahvalila se  ravnatelju Instituta dr. sc. Željku Joziću i znanstvenim istraživačima gospođi dr. sc. Perini Vukša Nahod i gospodinu dr. sc. Bruni Nahodu, kao i načelnici Općine Zažablje gospođi Maji Vrnogi koja je došla podržati projekt. Ravnatelj Jozić pozvao je djecu da se ne srame jezika svojih djedova i baka, jer upravo taj zavičajni govor pravo je blago koje se mora proučavati i čuvati od zaborava. Koordinatorica projekta dr. sc. Vukša Nahod okupljenima je predstavila glavne projektne ciljeve najavljujući kako već sljedeće godine povodom obilježavanja Dana baštine Institut planira pokrenuti u suradnji sa Školom Znanstveno-kulturnu manifestaciju RIJEKOM NERETVANSKIH RIJEČI – OD KUĆE OD ŠKOLE.

Dr. sc. Vukša Nahod predstavila je i projektni tim koji čine: učiteljica Ana Čužić i knjižničarka Ivana Čarapina iz OŠ Stjepana Radića, a iz Instituta tu su ravnatelj dr. sc. Željko Jozić, dr. sc. Perina Vukša Nahod, dr. sc. Domagoj Vidović, dr. sc. Bruno Nahod, Matija Slišurić, koji će svaki u svome području,  pomagati u realizaciji ciljeva. Ipak, najvažniji su suradnici – učenici i roditelji  čija pomoć i motiviranost mogu doprinijeti do još jednog važnog poduhvata, izrade Jezičnoga portala Doline Neretve. Učiteljica Ana Ćužić posebno se zahvalila gostima iz Instituta na povjerenju koje su dali, ravnateljici Nikoletić na podršci, a roditeljima i učenicima poželjela srčanost i ustrajnost u aktivnostima koje slijede.

Da susret u Školi bude veseo i ugodan, pobrinuli su se naši najmlađi učenici, sve redom učenici 2. razreda,  u umjetničkom dijelu programa. Nastupili su mali zdravičari s tradicionalnim neretvanskim zdravicama  (Cvito Baće, Nedjeljko Prusac, Karlo Perić); Luce Mijoč je maestralno krasnoslovila pjesmu TJERAM KRDO RIJEČI Vesne Parun, a Prudensovom pjesmom SVAKI KRAJ NEKOMU JE ZAVIČAJ svačije srce su ugrijale Andrea Turić, Marta Komazin, Elena Arnaut, Antonela Bjeliš, Elza Petković i Lana Korica.  Učenike je krasnosloviti uvježbala učiteljica Ana Ćužić, a da priredba ne prođe bez plesa i pjesme pedagoginja Nikolina Vugdelija je uz zdravičare naše učenike 2. razreda, ujedno i članove Kulturno-umjetničkog društva Metković,  pripremila s veselim neretvanskim  pjesmama i brojalicama. Posebni šarm dali su i mali voditelji Sara Krstičević i Luka Jurić, koji su konferansu knjižničarke Ivana Čarapine iznijeli na najbolji mogući način izazivajući salve smijeha i pljeska. Ovom prigodom oživio je i naš školski muzej, tj. etnografska zbirka starih predmeta koja će u budućnosti u ovome projektu dobiti značajno mjesto.  Živi muzejski postav uspješno su predstavili učenici obučeni u narodne nošnje i zabavljeni starim dječjim igrama Stipana Plećaš, Ivan Crnčević, Mihaela Šutalo i Maša Bokan.

Da pozornica odiše neretvanskim krajem pobrinuo se učitelj likovne kulture Ante Leko, a tehničko osoblje Škole, naši domari i spremačice, pobrinuli su se da nam Škola blista i da sve štima.

Ako se poslužimo riječima voditeljice Sare najbolje je početi odmah s projektnim aktivnostima kad smo se lijepo upoznali i lijepo dogovorili (Institut i Škola), a da je to zaista tako učenici 2. a razreda s učiteljicom Anom sve su podigli na noge pjesmom O, NERETVO, MOGA RODA DIKO.

Naši gosti iz Zagreba otišli su prepuni dojmova, a naši učenici, učitelji i roditelji već su istu večer počeli prikupljati naše drage i zaboravljene riječi.

Rijeka riječi će poteći, to vam obećavamo.

Piše knjižničarka Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 10. 2023.