„KAKO REĆI NE?“ – prevencija ovisnosti kod mladih

U sklopu Školskog preventivnog programa, predstavnik  Kršćanskog centra za pomoć i rehabilitaciju ovisnika i njihovih obitelji „Stijena“, 19. siječnja 2024. godine u našoj školi održao je predavanje pod nazivom „Kako reći ne?“. Predavač Matija Gorjanec učenicima osmih razreda je zanimljivo i poučno govorio o prevenciji ovisnosti o alkoholu i drogama.Osmašima je posebno zanimljivo bilo što je Matija svjedočio o osobnom paklu ovisnosti u kojem se nalazio kao tinejdžer, čega je posljedica njegova invalidnost.  Ostvario je iskrenu i izravnu komunikaciju s učenicima, te ih poučio kako reći „NE“ različitim vrstama ovisnosti. Upozorio ih je na tragične posljedice do kojih dovodi upotreba alkohola i droge, te im predstavio pozitivne vrijednosti kojima se trebaju voditi u životu. Sve svoje riječi potkrijepio je primjerima iz vlastitog života, što je na učenike ostavilo dubok dojam.

Snagu za dalje je pronašao u vjeri i Bogu koji mu je velika utjeha. Matija želi potaknuti mlade na usvajanje zdravih životnih navika, moralnih stavova i poštivanje samoga sebe. Sudeći po reakcijama naših učenika, uspio je doprijeti do njih, njegova iskrenost i životna priča posebno su ih se dojmile. Evo nekih izjava koje su im posebno „zazvonile“:

"Potrebno se usmjeriti na korijen problema, a to je ljudska nutrina. Ako te zanima tko ti je najveći neprijatelj, pogledaj se ujutro u ogledalo. Nesreće se događaju i mladima. Ogovaramo ljude, zato što imaju nešto što mi nemamo. Život je vrijedan i ne dopusti da ti ga drugi unište."

Smatramo predavanje poučnim i životnim te podržavamo gospodina Gorjanca u njegovom daljnjem djelovanju, koje je on prepoznao kao svoj poziv.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 24. 1. 2024.