Dan sigurnijeg interneta

Ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta obilježen je 06. veljače 2024. godine pod sloganom „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji Internet“.

U našoj školi se je Dan sigurnijeg interneta obilježio brojnim aktivnosti i radionicama za učenike. Pedagoginja Nikolina Vugdelija održala je roditeljske sastanke roditeljima učenika petih razreda na temu Kako odgojiti kritičke korisnike medijskih sadržaja. Roditelje je upoznala s brojnim opasnostima koje vrebaju na Internetu a često ih ni učenici ni roditelji nisu svjesni: od nekritičkog prihvaćanja informacija koje nude mediji, brojnih Tik-tok izazova do cyberbullinga. Pedagoginja je upozorila roditelje kako je nasilje putem Interneta opasnije od drugih oblika nasilja jer je prisutno 24 sata dnevno, svih 7 dana u tjednu, a broj svjedoka i sudionika se ne može kontrolirati.

Za kraj, roditelji su dobili smjernice za zaštitu od opasnosti koje Internet nudi:

• Naučite više o računalima kako biste mogli djecu zaštiti od neprimjerenih internetskih sadržaja.
  • Poučite djecu načinima zaštite privatnosti na internetu i što učiniti u slučaju elektroničkog nasilja.
  • Razgovarajte s djetetom o opasnostima interneta.
  • Koristite medije s djecom te ih potičite da dijelite iskustva s vama.
  • Uključite roditeljsku zaštitu na  računalu.
  • Stavite računalo u dnevni boravak.
  • Povremeno provjerite online aktivnosti  svoje  djece.
  • Pazite da dijete ne provodi previše vremena pred  ekranima....

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 10. 2. 2024.