Dan ružičastih majica – Pink shirt day

Osnovna škola Stjepana Radića i ove godine obilježila je Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day. To je program prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Inicijativom školskih kolega na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka. Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi prijatelji iz škole, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Hrvatski sabor je 17. veljače 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, te se ove godine već drugi put obilježava kao takav.

Klikom na fotografije povećajte prikaz!

Učenici četvrtih razreda su i ove godine izradili ružičaste majice s porukama prijateljstva i porukama protiv svih oblika nasilja. Te majice sada ukrašavaju hodnike škole. Djelatnice Stručne službe pripremile su i prigodni okvir koji je fotografiranje učinio zanimljivijim. Više o tome kako smo obilježili ovaj dan, možete vidjeti u fotogaleriji u privitku.

U obilježavanju ovoga dana, sudjelovali su djelatnici škole noseći službene ružičaste majice, kao i sve veći broj učenika. Oni koja kod kuće nisu imali ružičastu ružičastu majicu, nosili su barem jedan, bilo kakav odjevni predmet ili modni dodatak ružičaste boje.

Za kraj ili možda početak, zapamtimo: Svi smo dragocjeni i svatko od nas može biti povod nečijem osmijehu ili suzi, pa izaberimo kako želimo da nas drugi pamte.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 3. 2024.