25. Natjecanje mladih Hrvatskoga Crvenog križa

U subotu,9.ožujka 2024. godine u Srednjoj školi Metković održano je 25.Gradsko natjecanje Mladih Hrvatskoga Crvenog križa u organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Metković u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Cilj natjecanja je motivirati mlade za humanitarno djelovanje u zajednici, stvaranje osjećaja solidarnosti i formiranje stavova o potrebi odgovornog ponašanja prema sebi i drugima.

Članovi Povjerenstva za provedbu Natjecanja: Tanja Medak  (predsjednica), Nela Orlović, Miranda Hajny članice GDCK-a Metković,Vesna Pavlović(predsjednica), Ivanka Vuletić, Antonela Markotić i Marijana Curić  članovi iz OŠ Stjepana Radića Metković te članovi Povjerenstva škola sudionica natjecanja.

Na gradskoj razini natjecanja sudjelovali su učenici iz Srednje škole Metković( dvije ekipe) u kategoriji mladi. U kategoriji podmladak (osnovna škola) sudjelovale su 4 ekipe: OŠ Stjepana Radića  Metković (dvije ekipe) i OŠ Kula Norinska (dvije ekipe).

Prvo i drugo mjesto osvojile su ekipe podmlatka iz OŠ Stjepana Radića Metković, učenici 7.d i 7.e razreda pod vodstvom mentorice Vesne Pavlović.

U pripremi ekipa u praktičnom dijelu natjecanja sudjelovale su djelatnice GDCK-a  Tanja Medak i Miranda Hajny.

Prvo mjesto osvojila je ekipa učenika: Lucija Zovko(vođa ekipe),Petra Vučić, Josipa Prce, Andrej Šutalo, Sara Rajič i Lucia Bebić.

Drugo mjesto osvojila je ekipa  učenika: Gabriela Ćerlek (vođa ekipe),Karmen Pivac, Natali Erceg, Ela Kadijević, Ema Gujinović i Marina Ujdur.

Kao volonteri u organizaciji natjecanja sudjelovale su učenice Eva Volarević i Tina Pecolaj iz 7.e razreda.

Natjecanje se odvija na tri razine i to gradskoj, međužupanijskoj i državnoj, a provjerava se teorijsko znanje o Međunarodnom pokretu Crvenog križa, Hrvatskom Crvenom križu, međunarodnom humanitarnom pravu, ljudskim pravima i prava djeteta te znanje i vještine iz pružanja prve pomoći na praktičnim radilištima s realistično prikazanim situacijama i povredama. Mnogo je životnih situacija u kojima će učenicima  stečeno znanje biti korisno i važno kad znaš kako reagirati i kako nekome pomoći.

Čestitamo svim sudionicima, učenicima i njihovim mentorima na uloženom trudu i zahvaljujemo se Tanji Medak ravnateljici GDCK-a Metković na odličnoj organizaciji natjecanja i nadamo se da ćemo se ovako lijepo i dalje  družiti kroz sve aktivnosti Crvenog križa.

Pobjednička ekipa OŠ Stjepana Radića Metković plasirala se na međužupanijsko natjecanje(Dubrovačko-neretvanska i Splitsko –dalmatinska županija) mladih HCK-a koje će se održati 13.travnja 2024.godine u  Trogiru pa će predstavljati svoju Školu i GDCK-a Metković na većoj razini natjecanja.

Piše uč.prirode i biologije Vesna Pavlović, nast.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 12. 3. 2024.