Projekt NEKA NAŠA ŠKOLA PROCVJETA

SUŽIVOT LJUDI I PTICA

Zanimljivo predavanje za  učenike koji sudjeluju u radu ekoloških skupina i Malih kreativaca organizirale su njihove učiteljice /voditeljice skupina nast. Vesna Pavlović uč. Žana Marević i uč. Marijana Kljusurić. Predavanje o suživotu ljudi i ptica, u kojemu je naglasak bio na prehrani ptica u hladnim zimskim danima, održala je  gospođa Ivana Baće, ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Metković.  Iskusna i zanimljiva predavačica   navela je niz čimbenika koji utječu na nestanak pojedinih vrsta  ptica. Zbog ljudskih aktivnosti poput krčenja šuma,  mnoge ptice ostaju bez prirodnog staništa te sve češće obitavaju u gradovima i našim vrtovima. Naglasila je da je  vrstama, koje ostaju u našim krajevima, zimsko razdoblje  osobito   teško zbog slabe dostupnosti hrane i niskih temperatura. Stoga im je potrebno pomoći  tijekom duge zime postavljanjem hranilica u vrtove  koji predstavljaju svojevrsno sklonište za brojne vrste.

Učenici su upoznati s načinima  izrade  hranilica, jer su  aktivno uključeni u slične radionice u Prirodoslovnom muzeju. Voditeljice skupina  dogovorile su nastavak suradnje s Prirodoslovnim muzejom,  u  novom školskom projektu, projektu “TETRAPAK”   u kojemu će dati naglasak na izradu hranilica.

Cilj ovog projekta je napraviti od školskog vrta  pravi mali divlji rezervat koji će ovim zanimljivim i korisnim životinjama pomoći u preživljavanju.

Ravnateljica Muzeja je   učenicima i učiteljicama podijelila  nekoliko savjeta o postavljanju hranilica i hrani koju ptice smiju jesti.

SAVJETI :

Najbolje je započeti s jednostavnim hranilicama i lako dostupnom hranom. Promatranjem ptica u vrtu vrlo brzo ćemo naučiti koja hrana kojoj vrsti više odgovara pa ćemo se lako moći prilagoditi svakoj od njih.

• Treba izbjegavati kruh, osobito svježi. Kruh ne bismo trebali uvoditi u ishranu ptica jer se mogu predozirati ugljikohidratima (šećerom), oboljeti i prerano uginuti. Ako već dajemo kruh, tada neka to bude stari osušeni kruh sa sjemenkama, sitno natrgan i nipošto ne smije biti pljesniv. Najbolje je da ga izdvojimo u zasebnu hranilicu. Tako ćemo privući vrapce, koji ga obožavaju, u drugi dio vrta, i time osloboditi druge hranilice onim vrstama koje, zbog agresivnosti vrabaca, teže dolaze do njih.

• Prilikom padalina trebamo pripaziti da je hrana i dalje dostupna i  suha.

• Voda je važna jednako kao i hrana, osobito zimi. Pticama bismo trebali osigurati svježu vodu svaki dan. Pri vrlo niskim temperaturama vodu trebamo mijenjati češće (2-3 puta na dan).

• Hranilicu trebamo svakodnevno nadopuniti novim zalihama hrane budući da će ptice razviti naviku vraćanja na mjesto gdje su pronašle obrok.

• Hranilicu trebamo čvrsto postaviti i redovito je čistiti da se spriječi dolazak nepoželjnih posjetitelja, prvenstveno miševa i štakora.

Zadovoljstvo predavanjem  učenici su pokazali pitanjem: Kada  počinje radionica?

objavio: Ivana Čarapina   datum: 12. 2. 2016.