PREDAVANJE u sklopu PROLINE-CE projekta

Zagađenje podzemnih voda

Djelatnici Hrvatskog geološkog instituta iz Zagreba Matko Patekar, mag. geol. i Ivona Baniček, mag. geol. u našoj su školi, u učionice prirode i biologije, održali predavanje o zagađenju podzemnih voda u sklopu  PROLINE-CE projekta. U zanimljivoj interakciji s predavačima učenici su doznali mnoštvo informacija o geologiji kao znanosti, postanku i razvoju života na planetu Zemlja, uzrocima onečišćenja voda, rasprostranjenosti vode u prirodi i dr. Učenicima je istaknuto da je pitke vode veoma malo u ukupnoj količini vode u prirodi kao i činjenicu da je pitka voda jedno od naših najvećih prirodnih bogatstava i da je treba čuvati od zagađenja.

Uz pomoć modela reljefa Zemlje učenici su vidjeli kako Zemlja izgleda i duboko ispod površine. Posebno je zanimljivo bilo kada je učenik Josip Kravar donio svoju zbirku pa su uz pomoć geologa prepoznavali i opisivali pojedine minerale i rude. U aktivnostima je  sudjelovalo 30 učenika  s nastavnicom biologije Vesnom Pavlović.

Učenici nisu krili svoje oduševljenje i na kraju predavanja postavili su pitanja nakon čega su dobili  pohvale za prikazano znanje i aktivno sudjelovanje u prezentaciji navedene teme.

Piše učiteljica biologije Vesna Pavlović, nast.

Klikni na OPŠIRNIJE!

Evo što su učenici napisali o predavanju:

Vlado-Nikola Vidojević,6. d razred

Meni se ovo jako svidjelo jer sam saznao o kraškim vodama i špiljama podatke koje nisam znao. Predavači su mi bili super jer sam saznao kako voda dolazi u špilje pomoću otvora u Zemljinom reljefu. Rijeke ponornice imaju granicu do koje dubine poniru jer kamenje zaustavlja vodu  i tako se penje tj. izvire. Iz lente vremena saznao sam o geološkim razdobljima u postanku Zemlje. Prije Zemlje koja je nastala prije oko 4.6 milijardi godina nastalo  je Sunce prije oko 5 milijardi godina. Meni se geologija kao znanost svidjela i područje rada geologa mi je jako zanimljivo. Volio bih da mnogo djece sudjeluju na ovom predavanju i vjerujem da će mnogi poželjeti studirati ovu znanost.

Marta Mrvalj,6. d razred

Našu školu posjetili su geolozi Ivona i Matko da nam pokažu neke zanimljivosti vezane za predmet proučavanja geologije kao znanosti. Prvo pitanje koje su nam postavili bilo je što je geologija i tko su geolozi i čime se bave.

Najzanimljivija mi je bila lenta vremena koju su raširili na podu učionice iz koje smo mogli vidjeti kako se razvijao život na Zemlji kroz razna geološka razdoblja. Pokazali su nam i prezentaciju o kruženju vode u prirodi i uzrocima onečišćenja podzemnih voda. Doznali smo i podatke o geološkim parkovima  i bilo nam je jako poučno i zanimljivo. Nadam se da ću imati priliku ponovo prisustvovati na ovakvom predavanju.

Valentina Bašić,6. d razred

Došli smo u učionicu iz prirode gdje su nas čekali geolozi Ivona i Matko i nastavnica Vesna. Velika lenta vremena bila je na podu učionice iz koje smo doznali mnoštvo podataka o postanku života na Zemlji i kada su se pojavila pojedina živa bića. Iz prezentacije smo doznali koliko ima pitke, slane i zaleđene vode. Vidjeli smo kako izgledaju škrape, ponikve, Lukina jama, mnoge špilje i slapovi. Pričali su nam kako ne smijemo zagađivati vodu i okoliš. Na kraju sata na ploči su nacrtali jezgru, plašt i koru Zemlje. Bio je jako zanimljivo predavanje i druženje sa Ivonom i Matkom. Mnogo toga sam naučila i sat je jako brzo prošao.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 20. 12. 2018.

« Svibanj 2024 »