21. siječnja - MEĐUNARODNI DAN ZAGRLJAJA

Danas, 21. siječnja obilježavamo Međunarodni dan zagrljaja. Pet do šest zagrljaja na dan učinit će vam život dužim i ljepšim, tako smatraju psiholozi, a zaključio je to i američki svećenik Kevin Zaborney još 1982. koji je današnji dan proglasio Međunarodnim danom zagrljaja. Svrha proslave ovoga dana je poticanje ljudi da češće grle obitelj i prijatelje. Grljenje, prema riječima psihologa, ima – u najmanju ruku – ljekovita svojstva. Tvrde kako su čovjeku dnevno potrebna četiri zagrljaja kako bi preživio. Zagrljaj gradi povjerenje i osjećaj sigurnosti. To pomaže u otvorenoj i iskrenoj komunikaciji. Grljenje opušta mišiće i napetost u tijelu. Također, zagrljaj snižava krvni tlak i može ublažiti bol.

Koliko puta dnevno zagrlite dragu vam osobu? Počnite to raditi malo češće. Danas zaglite nekog, zagrljaj otklanja depresiju, loše raspoloženje i čini vas sretnijim. Ne štedite na zagrljajima, oni su besplatni...

Akciju grljenja, na koju su pozvani svi, započeo je Juan Mann, Britanac koji je nakon djedove smrti otputovao Australiju. Vidjevši da je jedini putnik na aerodrom u Sidneyu, koji nije imao koga zagrliti, svoje je zagrljaje počeo dijeliti besplatno i tako usrećivao druge ljude. Njegovu ideju prihvatili su mnogi diljem svijeta, pa se tako ona održava i u Hrvatskoj.

I naša je škola danas bila bogatija za tisuće zagrljaja. Naime, naša je ravnateljica u obje smjene krenula od učionice do učionice kako bi zagrlila naše učiteljice i učitelje, a oni su te zagrljaje prenijeli svojim učenicima. Ravnateljica nije zaboravila ni ostalo osoblje naše škole, a preko velikog odmora učitelji su međusobno izmijenili zagrljaje u zbornici.

Sretan vam Međunarodni dan zagrljaja!

I, ne zaboravite:

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima!!!

Piše uč. razredne nastave Aleksandra Lukić-Skelić

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 1. 2019.

« Svibanj 2024 »