11. veljače - Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti

Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 11. veljače  Međunarodnim danom žena i djevojaka u znanosti. Ciljevi obilježavanja ovog dana su promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju, radu i donošenju odluka u znanosti; eliminacija svake diskriminacije žena, uključujući u području obrazovanja i zapošljavanja te premošćivanje pravnih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih barijera kroz poticanje razvoja obrazovnih politika i programa, uključujući školske kurikulume s ciljem poticanja većeg sudjelovanja žena i djevojaka, promocije razvoja karijere u znanostima i prepoznavanja postignuća žena u znanosti.

Znanost je još uvijek jedno od područja gdje je vidljiva nejednakost na osnovi spola. Naime, manje od jedne trećine svih znanstvenih istraživača diljem svijeta čine žene.

Moramo ohrabriti i potaknuti djevojke i žene da ostvare svoj puni potencijal kao znanstvenice i inovatorice. Kao poticaj može poslužiti i knjiga Rachel Ignotofsky ŽENE U ZNANOSTI koju je objavila Školska knjiga 2018. Knjiga Žene u znanosti slavi postignuća neustrašenih žena koje su otvorile put novim generacijama ženskih inženjera, biologa, matematičara, liječnika, astronauta, fizičara i još mnogih drugih! Preporučujemo knjigu svima!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 11. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »