DANI OCA ANTE GABRIĆA; Igrano-dokumentarni film PREPORUČENA POSVETA

U petak 22. veljače 2019. godine u holu OŠ Stjepana Radića održao se prigodni program i projekcija igrano-dokumentarnoga filma Preporučena posveta.

Ravnateljica Božena Nikoletić u svom izlaganju prisjetila se značajnijih trenutaka kojima je OŠ Stjepana Radića u svom programu OCU ANTI GABRIĆU S LJUBAVLJU odala priznanje našem misionaru:

„Prenositi učenicima značaj ove istinske zvijezde našeg Metkovića i domovine Hrvatske, zadaća je svih učitelja škole. Zato svake godine zanimljivim i kreativnim aktivnostima oživljavamo lik i djelo oca Ante. Sada, kad nas gleda s nebeskih visina, sigurno se smiješi svima nama zadovoljan kako su ga naši učenici portretirali i kako su mu divna pisma napisali; zadovoljan kako se naši učitelji trude približiti posebnost oca Ante i otrgnuti od zaborava uspomenu na njega. Njegov život i misionarsko djelovanje neiscrpan je izvor na kojem ćemo se uvijek moći okrijepiti.

Godine 2015. na 100. godišnjicu rođenja sve nas je razveselila vijest o pokretanju postupka za proglašenjem blaženim danas Sluge Božjega oca Ante Gabrića. Posebno svečano, dirljivo i sa srcem punim poštovanja i ljubavi proslavili smo 100. rođendan našega misionara na ovom istom mjestu  i time pokrenuli niz značajnih događanja u Gradu Metkoviću.

Mnogima je u ovoj školi otac Ante dotaknuo srce puno ranije, ali iskre ljubavi do danas su prerasle u vječni plamen i mnogobrojnim su generacijama učenika oživjeli i približili blagost i dobrotu oca Ante koja se teško može opisati riječima.

Knjižica NAŠ OTAC ANTE GABRIĆ koju su napisali naši učenici s učiteljima, djelo je na koje smo posebno ponosni. Ta mala, ali sadržajno bogata knjižica o životu oca Ante doživjela je u kratkom vremenu dva izdanja, a 7 tisuća primjeraka završilo je u rukama učenika i učitelja u svim neretvanskim osnovnim i srednjim školama, diljem Republike Hrvatske, ali i svijeta.

Nešto stariji Metkovci imaju još uvijek vrlo živu sliku susreta s njim, a ovi mlađi su sada dobili priliku upoznati ga. Ako je ova knjižica doprinijela da se njen čitatelj susretne s ocem Antom, upozna ga i zavoli onim istim žarom kojim ga vole mnogi od nas, onda je naš cilj ostvaren, a naša sreća neopisiva.

Osim u školi svake godine uključujemo se u  Danima oca Ante Gabrića u sve manifestacije koje se organiziraju na gradskoj razini za širu publiku. Naš doprinos u kreativnom i umjetničkom doživljaju zaista je velik; naši su učeni i učitelji sudjelovali  u izložbama, glazbeno-scenskim recitalima i filmskim projekcijama. Snimale su se radijske emisije, pjesme i videospotovi. Kao ravnateljica škole ponosna sam na svoje učitelje koji su u Gradu Metkoviću započeli znanstveno, teološko, povijesno, književno-jezično, kulturno i  karitativno istraživanje lika i djela oca Ante. Danima oca Ante dali su snažan vjetar u jedra  i učinili nas ponosnim na njih i sva njihova postignuća.

Otac Ante je uvijek tražio suradnike, molimo je za pomoć potrebitima. Danas nastavljamo tamo gdje je on stao. Ne zaboravljamo Indiju koju je tako volio. Udruženi s drugim metkovskim osnovnim i srednjim škola uključujemo se u humanitarne aktivnosti i pomažemo obnovi katoličkih škola u Indiji, upravo u onim misionarskim postajama koje je stvarao otac Ante.

Sve je slađe kad se dijeli, kad se daje! – rekao je otac Ante, a tu njegovu misao ne smijemo nikada zaboraviti!

U studenome 2018. godine našu školu posjetili su svećenici iz Indije, suvremenici oca Ante Gabrića, pater Xavier  i pater Prolay. Podijelili su s nama na topao i dirljiv način svoje iskustvo života s ocem Antom Gabrićem. Bilo je to zaista dirljivo svjedočanstvo iz daleke Indije u kojem smo saznali nove pojedinosti o ocu Anti, a osobito o njegovim zadnjim trenutcima života. Pater Xavier i pater Prolay donijeli su nam tople pozdrave male Indijaca i njihove zahvale za sve priloge koje smo sakupili za izgradnju škola u mjestima Kulpi i Marijapoli.

Počašćena sam što ćemo u našoj školi imamo priliku pogledati igrano-dokumentarni film PREPORUČENA POSVETA. Redateljsko je to djelo Gorana Matića, bivšega učenika naše škole kojem je u realizaciji filma pomogla naša knjižničarka Ivana Čarapina. Osobito mi se svidjela misao naše drage kolegice Vanje Gabrić koja je u osvrtu na film napisala: „Grad Metković može biti ponosan na duhovnost kojom ulazi u budućnost i na kreativne snage koje poštuju vrijednosti. “

Ponosna sam na sve vas, na sve što se učinili do sada i na sve ono što ćete učiniti u budućnosti. Otac Ante je vrijedan svakog našeg truda!"

Prigodni pano s učenicima pripremila je uč. likovne kulture Ivana Šiljeg, ak. slikarica.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »