Projekt MEDIJI, BUDITE NAM PRIJATELJI!

Kako nastaju medijski sadržaji ?

Učenici naše škole Borna Brečić, Josip Ćerlek, Josip Volarević, Antun Vugdelija i Frane Vugdelija sa svojom mentoricom Nikolinom Vugdelijom ove školske godine rade na projektu „Mediji, budite nam prijatelji“.

Današnja djeca mnogo vremena provode uz medije i vrlo lako povjeruju svemu što u medijima pročitaju. Budući da medijski sadržaji nesvjesno i te kako utječu na ponašanje djece, ali i na oblikovanje njihovih stavova i moralnih vrijednosti, potrebno im je pomoći da nauče kritički promatrati svijet oko sebe, da dobro upoznaju medije i iskoriste sve njihove prednosti te da nauče prepoznati koji su sadržaji za njih primjereni ili neprimjereni. U sklopu projekta učenici žele saznati sve što ih zanima o medijima i o stvaranju medijskih sadržaja, a krajnji je cilj naučiti kritički promišljati o medijima te ih aktivno koristiti.

Učenici su bili mali novinari u sklopu školske novinarske skupine. Tako su iz prve ruke saznali kako nastaju različite novinarske vrste te što je važno za jedan dobar novinarski tekst, odnosno kako funkcioniraju mediji i kako nastaju medijski sadržaji.

U okviru projektnih aktivnosti posjetili su knjižničarku Ivanu Čarapinu koja je administrator internetske stranice škole. Knjižničarka ih je poučila o sadržajima koji su neophodni sastavni dio internetske stranice Škole kao i o načinu na koji aktualne vijesti dolaze do pratitetelja stranice.

No internet i školski list učenicima nije bio dovoljan te su sa svojom mentoricom Nikolinom Vugdelijom posjetili radijsku postaju Radija Delte. Djelatnici postaje na čelu s ravnateljem Marijem Kežićem lijepo su ih ugostili. Učenici su u kratkom uvodu doznali o strukturi i specifičnostima radija kao medija te o tipičnom radnom danu u redakciji. Nakon toga dobili su priliku kroz praktični zadatak pokazati svoja znanja i vještine te se i sami okušati u stvaranju medijskih sadržaja pod budnim okom gospodina Kežića.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »