27. veljače - Međunarodni dan prevencije vršnjačkoga nasilja

Dan ružičastih majica u našoj školi

Milijuni mladih u cijelom svijetu u zadnju srijedu u veljači obilježavaju Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja, poznat kao „Dan ružičastih majica“ izvorno „Pink Shirt Day“. Učenici i djelatnici naše škole su se i ove godine priključili.

Sve je počelo 2007. godine kada je Chuck McNeill u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju te fizički i psihički zlostavljan u školi, zbog dolaska u ružičastoj majici. Ispostavilo se da je majica bila simbol podrške dječaka svojoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke. Njegovi školski kolege odlučili su podići svoj glas protiv nasilnika i solidarizirati se sa zlostavljanim dječakom tako što su se sutradan u školi pojavili u ružičastim majicama. Ovu inicijativu su pokrenuli 17-godišnji učenici David Shepherd i Travis Price, koji su tiskali 50 ružičastih majica i podijelili ih drugima. Ovaj plemeniti potez podrške kolegi odjeknuo je širom svijeta i ukazao na ovaj problem. Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv nasilja u školama.

Učenici četvrtih razreda su već tradicionalno izrađivali ružičaste majice s porukama prijateljstva i nenasilja koje krase naše hodnike. Dvorište škole smo ukrasili velikom ružičastom majicom koju su nam prije dvije godine pomogli izraditi učenici Srednje škole Metković. A brojni učenici i djelatnici su obukli ružičastu majicu ili nešto drugo ružičasto, i poslali snažnu poruku – NASILJE PRESTAJE OVDJE!

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 28. 2. 2019.

« Svibanj 2024 »