120. godišnjica rođenja Mate Lovraka

MATE LOVRAK – omiljeni dječji pisac čija su djela neizostavna sa svih popisa lektira

U ožujku se prisjećamo Mate Lovraka, velikog hrvatskog dječjeg pisca, čija se 120. godišnjica rođenja obilježila 8. ožujka ove godine. Lovrak je ostavio za sobom niz izvrsnih knjiga za djecu koje su obilježile djetinjstvo svih nas.

Prije 120 godina, 8. ožujka u Velikom Grđevcu, selu kod Bjelovara, rođen je omiljeni hrvatski dječji pisac Mato Lovrak, kojega mnogi najviše pamte po njegovim djelima "Vlak u snijegu" i "Družba Pere Kvržice". Lovrak, koji je u Bjelovaru pohađao nižu gimnaziju, morao je ponavljati razred zbog negativne ocjene iz hrvatskog jezika. Potom je završio učiteljsku školu u Zagrebu i 35 godina radio kao učitelj u selima i gradićima sjeverozapadne Hrvatske. Ne čudi stoga što su glavni likovi njegovih romana djeca, a sredine seoske. Lovrak je za života tvrdio da je prije svega učitelj i pedagog, a onda književnik kojem su inspiracija za djela bili upravo pedagoški rad i ljubav prema djeci. Osim spomenutih "Vlaka u snijegu" i "Družbe Pere Kvržice", Lovrak je, između ostalog, napisao i priče "Divlji dječak", "Prijatelji", "Zeleni otok", "Neprijatelj broj 1", "Dječak konzul", "Sretna zemlja", "Devetorica hrabrih" i "Anka Brazilijanka".

Prema Lovrakovim romanima sedamdesetih su godina snimljeni filmovi "Družba Pere Kvržice" i "Vlak u snijegu", a prema romanu "Anka Brazilijanka" 2017. godine snimljen je film "Anka".

Vrijeme u kojem je ovaj dječji pisac djelovao, 50-e godine prošlog stoljeća, naziva se Lovrakovo doba i to je razdoblje u kojem je roman postao glavna vrsta u dječjoj književnosti.

Povodom 120. obljetnice rođenja pisca Mate Lovraka u Hrvatskom školskom muzeju prvi put javnosti su izloženi originalni rukopisi dječjih romana "Vlak u snijegu", "Družba Pere Kvržice" i "Neprijatelj br. 1".U stalnom postavu Hrvatskog školskog muzeja izložena je i ambijentalna, vjerno rekonstruirana Lovrakova soba u kojoj je razmješten autentični namještaj, knjižnica, razni predmeti i fotografije iz Lovrakove ostavštine. Značajan dio Lovrakove ostavštine ovaj muzej čuva u svojoj arhivi, a sve artefakte iz piščeva života muzeju je donirala njegova nećakinja iza piščeve smrti.

Na njegovoj literaturi učili su brojni naraštaji hrvatskih učenika jer je to literatura koja se ne smije zaobići. I književna nagrada koja nosi njegovo ime,  potvrđuje njegovu vrijednost.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 10. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »