23. Natjecanje mladih Hrvatskoga Crvenog križa

U subotu 9.ožujka 2019. godine u Srednjoj školi Metković održano je 23. gradsko Natjecanje Mladih Hrvatskoga Crvenog križa u organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Metković. Natjecanje se odvija u dvije kategorije podmladak (osnovna škola) i mladi (srednja škola).Već dugi niz godina GDCK Metković predstavljaju samo učenici iz OŠ Stjepana Radića Metković. Interes učenika je velik pa smo ove godine u kategoriji podmladak imali četiri ekipe i ukupno 23 učenika iz 7.d,7.e i 8.d razreda. Uz natjecanje iz znanja o pokretu Crvenog križa, Hrvatskom Crvenom križu, Međunarodnom humanitarnom pravu i pravima djece, učenici su na praktičnim radilištima prve pomoći, kroz unaprijed pripremljene scenarije i realistično prikazane ozljede, pokazali i razinu pripremljenosti iz tog područja. Teoretski  dio učenike je pripremala nastavnica biologije Vesna Pavlović, a praktični dio djelatnica GD CK Metković Miranda Hajny.  Upravo se kroz praktična radilišta nastoji ukazati na važnost znanja prve pomoći u svakodnevnom životu. Ovo je jedno od rijetkih natjecanja u kojima nije važno pobijediti, nego je važno  znanje i vještine koje su natjecatelji stekli kroz pripremu i koje će nositi sa sobom tijekom cijelog života.

Pobjednici natjecanja su članovi ekipe «OMEGE» u sastavu: Marta Novaković, Petra Vladimir i Marija Žderić iz 7. d razreda, Duje Crnčević Deak iz 7. e.razreda te Lana Parmać i Roko Zeljić iz 8. d razreda.

Na kraju natjecanja gospođa Nela Orlović, ravnateljica  GDCK Metković zahvalila je svim natjecateljima i njihovim mentorima, čestitala pobjednicima te sve sudionike pohvalila za pokazano znanje i ponašanje tijekom natjecanja. Posebno je pohvalila učenicu Klaru Josipu Pivac iz ekipe «Zravoljubci» koja je pokazala veliku spretnost  u praktičnom dijelu natjecanja. Pobjednička ekipa «OMEGE» plasirala se na međužupanijsko natjecanje (Dubrovačko-neretvanska i Splitsko –dalmatinska županija) mladih HCK koje će se održati 6. travnja 2019. godine u Makarskoj i imat će priliku predstavljati svoju školu i GDCK Metković na većoj razini natjecanja. Svi sudionici natjecanja bit će nagrađeni jednodnevnim izletom u jezero Kuti kojemu je pokrovitelj GDCK Metković.

Učenici su dobili pohvale i od svoje nastavnice Vesne Pavlović, pa im ovom prilikom čestitamo na uloženom trudu tijekom priprema za natjecanje i njihovom humanom opredijeljenu pri izboru slobodne aktivnosti iz prve pomoći.

Piše uč. biologije Vesna Pavlović, nast.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 11. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »