Izvanučionička nastava

PROMATRANJE PTICA METKOVIĆA

U organizaciji Prirodoslovnog muzeja Metković 21. ožujka 2019. godine učenici naše škole sudjelovali su u kreativnoj radionici u sklopu projekta «Jadranski preletački put 4» kojeg provodi Udruga Biom iz Zagreba. Projekt je fokusiran na zaštitu bitnih odmorišta, zimovališta i gnjezdilišta  za ptice selice u Hrvatskoj. Udruga Biom bavi se zaštitom prirode pa je povodom Svjetskog dana šuma koji se obilježava 21. ožujka i Svjetskog dana voda koji se obilježava 22.ožujka, Prirodoslovni muzej Metković organizirao terensku nastavu vezano za promatranje ptica u Gradskom parku, uz tok rijeke Neretve i Predolcu. Ukupno je sudjelovalo 15 učenika iz 6. i 7. razreda skupa sa nastavnicom prirode Vesnom Pavlović. Promatranje ptica vodio je Ivan Budinski, ornitolog u  Udruzi Biom i ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Metković Ivana Baće.

Učenici su dobili upute o promatranju ptica, kako se koristi dalekozorom, kako pomoću ključa za determinaciju odrediti vrstu ptica te kako osluškivati pjev ptica. Neke od ptica koje smo imali priliku vidjeti su: vrabac, zeba, zelendur, siva vrana, gugutka, vranac, pastirica, češljugar, gnjurac i mlakuša ili krila kako je zovu u Neretvi. Učenici su  naučili razliku između riječnog galeba i galeba klaukavca te spoznali kako ornitolozi proučavaju izgled, ponašanje, građu i funkcije tijela ptica te načine kako su ptice povezane s okolišem. Učenici nisu krili svoje oduševljenje. Kako bi nastavili promatrati i proučavati ptice dobili su na poklon knjižicu Priručnik za male ornitologe.

Naše druženje završilo je u Prirodoslovnom muzeju gdje nas je vodila i s nama sudjelovala na promatranju ptica Petra Popović koja volontira u muzeju.

Učenici su spoznali koliko je važno sačuvati staništa vodu, šumu, tlo i mnoga druga kako bismo se još dugo mogli diviti čudesnim pernatim stvorenjima i imali mogućnost promatrati ih u prirodi a ne samo kao eksponate u Ornitološkom zbirkama.

Piše uč. biologije Vesna Pavlović, nast.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 22. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »