Projekt „Mediji, budite nam prijatelji“

Upoznali smo kako funkcionira svijet robota

Od ove školske godine i naša škola je uključena u  Croatian Makers ligu,  robotičku ligu za učenike osnovnih škola. Stoga su u sklopu projekta „Mediji, budite nam prijatelji“ sa svojom mentoricom Nikolinom Vugdelijom učenici: Borna Brečić, Josip Ćerlek, Josip Volarević, Antun Vugdelija i Frane Vugdelija posjetili izvannastavnu aktivnost Robotike kako bi ušli u svijet robotike i upoznali se s nekim novim načinima upotrebe računala.

U izvannastavnu aktivnost Robotike u početku je bilo uključeno 18 učenika šestih razreda pod mentorstom nastavnice Ruže Sabljo, ali ostalo je desetak najzainteresiranijih. Kao sudionici Croatian Makers lige, na posudbu su dobili 5 mBot robota koji će ostati u trajnom vlasništvu naše škole ukoliko budu sudjelovali u najmanje 4 kola same lige. Učenici su sa svojom mentoricom sudjelovali do sada u 3 kola natjecanja te će nakon sudjelovanja u idućem kolu ostvariti pravo zadržavanja robota.

Naši učenici sudjeluju u kategoriji stariji učenici  (učenici  6.-8. razreda) u regiji Opuzen. Osim naše Škole, u ligu je uključeno još 5 osnovnih škola naše Županije. U prethodna 3 kola naši mladi robotičari sa svojom mentoricom ostvarili su sljedeće rezultate:

• u 1. kolu su sudjelovala 24 učenika iz 6 škola u online natjecanju. Od naših učenika najbolji pojedinačni rezultat je postigao Karlo Pavlović, 6.c razred – 7. mjesto a ekipno su bili 4.
  • u 2. kolu je sudjelovalo 20 učenika iz 4 škole u online natjecanju. Od naših učenika najbolji rezultat je postigao Mladen Jurković, 6.a -1. mjesto. Ostalih 5 učenika koje je sudjelovalo u ovom kolu, također je postiglo dobar rezultat 390/400 bodova, ali su rangirani po vremenu rješavanja. Ekipno su postigli 4. mjesto.
  • u sklopu 3. kola, koje je za razliku od prethodnih fizičko kolo, naši učenici sa svojom mentoricom su posjetili osnovnu školu u Otrićima. Ekipu su predstavljala 4 učenika: Ivan Ćerlek, Petar Gabrić, Mladen Jurković i Filip Vekić. Uz probleme sa senzorom osvojili su ekipno 4. mjesto od 5 prijavljenih škola.

Kako su naši mali robotičari već iskusni, posjetitelji ih baš nisu mogli pratiti u aktivnostima. Stoga im je nastavnica Ruža strpljivo objasnila osnove robotike te su se okušali samostalno u programiranju robota što ih je iznimno veselilo. Koliko su im se novonaučene aktivnosti svidjele najbolje govori činjenica da se svih 5 učenika planira dogodine uključiti u izvannastavnu aktivnost Robotike.

Učenicima i njihovoj mentorici zahvaljujemo na gostoprimstvu i želimo dobru zabavu, te što bolji uspjeh na daljnjim natjecanjima.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »