Državna smotra LiDraNo 2019.

NA LIDRANOVCIMA SVIJET OSTAJE

Školski časopis NAŠA RADOSTOŠ  OŠ Stjepana Radića među 15 najboljih u Republici Hrvatskoj

Državna smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva LiDraNo 2019. održala se u Šibeniku od 25. do 27. ožujka 2019. godine za učenike i mentore osnovnih škola, a naša je škola ove godine ponovno pozvana sa školskim listom Naša radost na čijem su novome broju vrijedno radile čak tri novinarske skupine, a u njima pedesetak novinara i učitelji voditelji Manuela Šiljeg Malezija, Tomislav Tomić i Ines Vukoja. Njihovom suradnjom i ove je školske godine nastao zanimljiv broj Naše radosti koji su na državnoj smotri predstavile glavna urednica Lea Tomas, 8. e, i njezina mentorica Ines Vukoja. Naša radost opet se našla među najboljima od najboljih – u društvu 15 najboljih školskih listova u Hrvatskoj (10 tiskanih i 5 digitalnih).

Državnu smotru LiDraNo 2019. organizirala je Agencija za odgoj i obrazovanje, a domaćin smotre po deseti put bila je OŠ Brodarica iz Primoštena koja se potrudila za gostoprimstvo i svečani doček na pozornici LiDraNa. U Šibeniku, u Solarisu, na lidranovskoj pozornici našli su se najbolji od najboljih, kreativni, talentirani učenici koji su sa sobom i sa svojim iznimnim talentima donijeli ono najbolje iz svojih škola te uživali u zasluženim pohvalama i priznanjima razmjenjujući svoja iskustva i stvarajući nova prijateljstva.

Na otvorenju izložbe školskih listova saznali smo da je državno povjerenstvo za našu kategoriju imalo težak zadatak jer je do njih pristiglo čak 78 listova iz osnovnih škola. Nakon izložbe slijedio je okrugli stol na kojem su glavni urednici i njihovi voditelji razgovarali s članicom povjerenstva prof. Anitom Šojat o radu na listu te o pojedinim temama koje su zainteresirale povjerenstvo. Osim prof. Anite Šojat u povjerenstvu za školske listove bili su mr.sc. Neven Kepeski, urednik Modre laste, i dizajner Marko Baus. Povjerenstvo je svakome listu posvetilo vrijeme, članovi su svaki list pohvalili te su dali voditeljima i učenicima korisne savjete za poboljšanje. Bili su oduševljeni sadržajem Naše radosti, svidjele su im se rubrike, odrađene ankete i intervjui, kvizovi, članci, fotostrip, zabavne stranice… Posebno im se svidjelo kako je obrađena tema broja te su komentirali koliko su uživali dok su čitali o metkovskom rukometu, a kao izvrstan primjer povezanosti naslovnice, stripa i teme broja istaknuli su upravo naš školski list. Osim teme broja zadržali su se i na našim talentiranim učenicima kojima smo ove godine u Našoj radosti posvetili cijelu rubriku. Pohvalili su našu školu jer su, čitajući Našu radost, shvatili koliko je puna raznolikih i uspješnih događaja i projekata. Osim pohvala dobili smo i puno korisnih savjeta za novinare i za još uspješniji rad na školskome listu. Nakon službenoga dijela s drugim urednicima i voditeljima razmijenili smo iskustva i školske listove. Lea je zajedno s ostalim glavnim urednicima dala intervju za HRT, za emisiju 5 za 5.

Ostatak boravka na državnom LiDraNu uživali smo u šetnji prekrasnim plažama, u odmaranju kraj bazena, u literarnim i novinarskim radovima, u slušanju radijskih emisija te u izvrsnim scenskim nastupima. Uvjerili smo se da na lidranovcima, zbog njihove razigranosti, mašte i velikih talenata, uistinu ostaje svijet.

Piše uč. hrvatskoga jezika Ines Vukoja, prof.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 29. 3. 2019.

« Svibanj 2024 »