IZVANUČIONIČKA NASTAVA

Učenici 3. d s učiteljicom Marijanom Curić posjetili ARHIVSKI SABIRNI CENTAR METKOVIĆ-OPUZEN-PLOČE

Učenici 3.d razreda s učiteljicom Marijanom Curić i studenticom Barbarom Gujinović, bili su  4.travnja 2019. godine na izvanučioničkoj nastavi u Arhivskom sabirnom centru Metković-Opuzen-Ploče koji je osnovan 2002. godine. Nakon obrađene cjeline iz Prirode i društva Snalaženje u vremenu, posjetom ASC-u učenici su proširili svoje znanje te su sa zanimanjem pratili izlaganje djelatnica Centra. Tu su spoznali ulogu arhiva i pogledali mnoge vrijedne dokumente. Dubrovački arhiv ima dvije podružnice - Metković i Korčulu. U Metkoviću se čuva sedamdeset fondova i zbirki što čini oko 455 dužnih metara gradiva. Zanimalo nas je što škole šalju u Arhivski sabirni centar na trajno  čuvanje, a arhivistice su nam odgovorile da su to  imenici, dnevnici i matične knjige.  Učenici su usredotočeno pratili i s velikim zanimanjem promatrali izgled i sadržaj starih imenika i dnevnika iz različitih povijesnih razdoblja, proučavali tadašnji jezik koji u odnosu na današnji književni ima dosta razlika.

Najstarije gradivo koje se tu čuva seže s početka 19. st. U službenoj dokumentaciji  iz tog perioda matične knjige rođenih i umrlih, upisnici pomoraca, upisnici brodova, ostavinski spisi i dr. pisani  su talijanskim jezikom. Tu je pohranjen fond Lučke kapetanije iz vremena kada je Metković bio važna luka na Jadranu. Iz tih dokumenata može se više saznati o ljudima koji su tu živjeli, iz kojih su obitelji potjecali pomorci, iz kojih su mjesta dolazili brodovi i što su prevozili.

Klikom na fotografiju pokrenite video!

Učenici su promatrali natpise na registrima te su zapitkivali i svjedočili o životu i radu svojih predaka npr. u poduzeću "Razvitak". Zanimalo ih je kako arhivisti  pronađu dokumente koje netko dođe tražiti.  Dobili su odgovore na sva pitanja.  U Arhivima se čuva i filmsko gradivo . Tu  je  i  film "Ljudi s Neretve", Obrada Gluščevića  koji se može pogledati u sklopu ove teme. Na samom kraju druženja djelatnice ASC-a predstavile su i digitalni arhiv te su pozvale učiteljicu i učenike da se pridruže Topoteka  projektu na što su oni rado pristali, dogovorili se o temi i ponovnom susretu. I djeca mogu stvarati povijest svoga grada, zar ne? Učenici i učiteljica Marijana zahvaljuju se djelatnicama Arhivskoga sabirnoga centra gospođama Šiljeg, Erceg i Vlaimir  na novim spoznajama iz prošlosti našeg grada.

Piše uč. razredne nastave Marijana Curić, uč.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 7. 4. 2019.

« Svibanj 2024 »