lll. Međudržavni susret hrvatskih književnika

KNJIŽEVNA  VEČER

Naši školski hodnici često ni subotom nisu potpuno opustjeli pa su tako 12. svibnja 2019. godine spremno pružili gostoprimstvo književnicima koji su se okupili na lll. Međudržavnim susretima hrvatskih književnika u organizaciji Južnohrvatskog ogranka Društva hrvatskih književnika. Odzvanjala je njima svečano i toplo pjesnička riječ pjesnika koje povezuje Neretva, rijeka što teče preko hercegovačkog kamena, pitomom dolinom da bi se bacila moru u zagrljaj i tako povezala i slikovitu Boku kotorsku i talijanski Molise.

Okupljene je pozdravio  Stjepan Šešelj, književnik i glavni urednik časopisa  Hrvatsko slovo,  dijeleći s njima svoja sjećanja na velike pjesnike koji su svojim životom i djelom vezani za Metković: Ivana Slamniga, Vladimira Pavlovića,  Stojana Vučićevića i Nikolu Martića.

Osobito su toplo zazvučali stihovi na našen jeziku pjesnika koji hrvatski jezik čuvaju već pet stoljeća u talijanskom Moliseu kamo su  iz ovih krajeva pobjegli pred osmanlijskim najezdama. Pribojavali su se hoćemo li ih razumjeti, ali to je naš jezik, a poezija nađe put do srca koje ju želi čuti. Obilježja svoga moliškohrvatskoga dijalekta i svoga života  unijeli su u knjigu koju su darovali našoj ravnateljici Boženi Nikoletić pa ćemo ih moći još bolje upoznati.

Ljepotu Boke Kotorske i hrvatsku kulturnu baštinu u Crnoj Gori približio nam je Zvonimir Deković, a svoje stihove kazivao novinar i pjesnik Adrijan Vuksanović podijelivši s nama priču o Hrvatima u Čileu i njihovom grčevitom nastojanju da hrvatski jezik ne predaju zaboravu.

Da poeziji i pjesnicima vremena često nisu naklonjena (kaže pjesnik Slavko Mihalić, također spomenut tijekom večeri, Majstore, ugasi svijeću, došla su ozbiljna vremena ...) govorio je Mile Pešorda, hrvatski književnik i prevoditelj i naglasio važnost poznavanja velikana hrvatskoga jezika koje ne smijemo predati zaboravu.

Zaboravu nikada ne smijemo predati ni one koji su se borili tijekom Domovinskog rata, a među njima je bila i pjesnikinja Anita Martinac čiji su domoljubni stihovi tako snažno zazvučali.

U ugodnom ozračju večer je privedena kraju. Iskreno se nadamo susretu i sljedeće godine.

Piše Tatjana Hazirović-Juračić, prof. hrvatskoga jezika i književnosti

Fotografije preuzete s www. metkovic.hr

objavio: Ivana Čarapina   datum: 15. 5. 2019.

« Svibanj 2024 »