preskoči na sadržaj
Vijesti

18. svibnja - Međunarodni dan muzeja

Povodom Međunarodnog dana muzeja Arheološki muzej Narona organizirao je 17. svibnja 2019.  izložbu Rimski jelovnik. Što su jeli stari Rimljani? u sklopu Edukativne muzejske akcije Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva. Tema ovogodišnjeg obilježavanja je (Pre)hrana. U navedenoj akciji sudjelovala su djeca predškolskog uzrasta te učenici osnovnih škola s područja Metkovića, Opuzena i Ploča. Učenici su uz vodstvo mentora istraživali prehrambene navike starih Rimljana. Uvelike se razlikovala prehrana bogatih i siromašnih Rimljana te rimske vojske i gladijatora. U kulinarstvu su se stari Rimljani oslanjali na tradicionalne namirnice mediteranskog podneblja, koju je činilo maslinovo ulje, ječam i vino. „Mediteranska trijada“ nadopunjena raznim povrćem činila je osnovu prehrane većine Rimljana. 

Na ovoj su izložbi sudjelovali učenici Zoran Bašić i Željko Deak iz 8. e te Lovre Doko i Tomislav Šunjić iz 8. f, pod vodstvom mentorice Mandice Boras, prof. Osim Povijesne skupine sudjelovali su učenici pod vodstvom mentora Ante Leke, mag. art i prof., koji su izrađivali likovne radove na temu Prehrane gladijatora. Tema naših plakata bila je pronaći zanimljivosti o prehrani gladijatora, koja se većinom sastojala od žitarica poput ječma, pšenice i pira te grahorica poput boba i leće. Od začina koristili su sol, maslinovo ulje i vinski ocat. Znanstvenici bečkog Medicinskog sveučilišta, u suradnji s Odjelom za antropologiju na Institutu forenzičke medicine u Bernu, otkrili su da su se gladijatori hranili većinom vegetarijanskom hranom. Riječ je o gladijatorima čije su prehrambene navike otkrivene analizom ostataka na gladijatorskom groblju nekadašnjeg drevnog grada Efeza. Kosti otkrivene na groblju iz 2. i 3. stoljeća pr. Kr. istraživači su spektroskopski testirali i otkrili da su se gladijatori hranili namirnicama biljnog podrijetla – voćem, povrćem i žitaricama. Time je opravdan naziv Hordearii, koji je kroz povijesne izvore pratio gladijatore, a koji u prijevodu znači “jedači ječma”. U njihovoj je prehrani prevladavala hrana bogata ugljikohidratima kao što je ječam, ali i druge žitarice te grahorice kao što je bob i leća.


Plinije Stariji u svom djelu Naturalis Historiai opisuje kako se ječam pretvarao u omiljeno gladijatorsko jelo koje se zove polenta. Ječam se prvo umočio u vodu, ostavio preko noći da se osuši, drugi dan bi se zapržio te nakon toga samljeo u mlinu. U polentu je išlo  20 funti ječma, pola funte korijandera  i 15 drahmi soli koji bi se ukuhali u kašu.

„Jedači ječma” koristili su drevni energetski napitak, tonik od mješavine biljnog pepela, koji im je vraćao snagu nakon napora.  Mješavinu biljnog pepela i vode koristili su kako bi obnovili tijelo nakon teških fizičkih napora i kako bi im taj tonik pomogao u bržem zacjeljivanju kostiju.  

Osim plakata, učenici su izradili knjigu recepata Gladijatorska kuharica prema izvornim receptima gladijatorske prehrane. U nastavku možete vidjeti omiljene recepte gladijatora i piramidu prehrane sa najčešćim žitaricama, grahoricama i začinima.

Piše učiteljica povijesti  Mandica Boras, prof. 

 

 

 

Pulticula fabata - Ječmena kaša sa bobom

Sastojci:

250 g  ječma

150 g boba

100 ml maslinovog ulja

1 glavica crvenog luka, sitno sjeckana

3 česma bijelog luka, sitno sjeckan

1  čaša vinskog octa

celer voda

sol

Priprema:

Bob potopiti dan prije kuhanja.

Pomiješati sve sastojke i skuhati ih. Kad je skuhano, ispasirati pa preliti vinskim octom.

Lenticula coctum – Kuhana leća

Sastojci:

250 g  leće

1  žličica pinjola, mljeveno

20  ml vinskog octa

1  žlica maslinovog ulja

Priprema:

Leću staviti kuhati  jedno desetak  minuta dok  ne  prokuha. Kada provrije,  prvu vodu proliti  i staviti novu (toplu). Dodati  pinjole, ocat i ulje. Izmiješati i staviti kuhati jedno trideset minuta uz povremeno miješanje.

Aliter fabaciae - Kuhani bob

Sastojci:

300 g boba

½ žličice sjemena  gorušice

½ žličice sjemenke kumina

1 žlica meda

4 žlice pinjola, sitno isjeckano

4 žličice bijelog vinskog octa 500 ml juhe od povrća prstohvat rue (začin)

papar

Priprema:

Dan prije kuhanja potopiti bob u vodu. Sutradan vodu promijeniti i staviti bob kuhati, prelijte sa 2 žličice octa, poklopite i kuhajte oko 10 minuta. Proliti višak tekućine kako bi bob ostao samo prekriven toplom vodom. U međuvremenu pomiješati zajedno sjeme gorušice, rue, pinjola i sjemenke kumina  i sameljite da bi ste dobili pastu. Dobijenu pastu pomiješajte sa medom i octom. Dobro promiješajte i sačekajte 10 minuta da se sve dobro sjedini uz povremeno miješanje. Zatim smjesu dodati u vruću juhu od povrća. Pustiti da provrije pa preliti preko boba. Pustiti da se kuha 20 - 30 minuta. Posuti papar i poslužiti toplo.

Gladiatorum pulticula - Gladijatorska kaša

Sastojci:

300 g  ječmenog griza

50 g lanenog sjemena

20 g  sjemena korijandera

1  žličica soli

100 ml maslinovog ulja

800 ml vode

Priprema:

Laneno sjeme i korijander samljeti, a zatim ih pomiješati sa grizom od ječma i kuhati u vodi na srednjoj vatri uz stalno miješanje sve dok smjesa ne postane gusta kaša. Po potrebi, dodati još vode. Gotovu kašu posoliti i dodati maslinovo ulje.

Bibebant ex cinere - Piće od pepela

Sastojci:

300 g  ječma ili piskavice

100 ml bijelog vinskog octa

500  ml vode

Priprema:

Sprema se tako što se zrna ječma ili piskavice spaljuju, nakon toga se pepeo stavlja u mješavinu vode i octa  te se stavi  prokuhati. Prije konzumacije piće treba procijediti.

Gladijatori su koristili ovo piće nakon ozljeda u areni te su na taj način unosili magnezij i kalcij, koji pomažu pri bržoj  regeneraciji kostiju kao i za podizanje energije.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Čarapina   datum: 23. 5. 2019.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju