HUMANITARNE AKTIVNOSTI

VELIKO   SRCE   MALIH   LJUDI; učenici 4. c razreda pomažu vršnjacima u Africi

U veljači 2018. godine našu školu posjetila je Antonia Pejaković, predsjednica Udruge „Kolajna ljubavi“. Predstavila je projekt za učenike i učitelje Afrički trbuščići.

Slušajući Antoniu, gledajući fotografije i film o djeci u Songei, jednom od najsiromašnijih gradova Tanzanije, djeca tadašnjega 3. c razreda odlučila su sudjelovati u pomoći izgradnje sirotišta sv. Ante. Sirotište vode časne sestre sv. Vinka Paulskog uz pomoć volontera iz Udruge Kolajna ljubavi, a ima kapacitet od 40 mjesta. Trenutno je dom za 53 djece, a budući da je mnogo djece ostavljeno i nezbrinuto, odlučeno je nadograditi sirotište.

Film o sirotištu prikazivao je djecu koja radosno uče: nakon nastave pjevajući čiste svoje učionice, pjevajući peru posuđe poslije ručka, pjevajući peru svoju uniformu (imaju dvije za cijelu godinu), pjevajući čiste okoliš. Ništa im nije teško, sretni su što se netko brine za njih.  Jan, Tomislav, Stipe, Marin, tri  Antee, Marta, dva Karla, Tihomir, Dean, Vlatko, Mile, Ivana, Luka, Patrik, Lana, Matea i Kristina  odlučili su pomoći koliko mogu. Vrijedno su skupljani novac koji bi dobili od svojih roditelja, baka i djedova... Nisu ga potrošili na sebe, otvorili su svoje kasice za hranu djece koja nemaju sreću kao oni.

Ti mali ljudi velikoga srca redovito su tražili informacije o djeci iz sirotišta. Bili su duboko dirnuti ostavljenom djecom koja nemaju osnovne potrebe za život, hranu, vodu, struju.

Dali su sve što su imali i sve što su mogli, skupili lijepu svotu novca i danas, malo više od godine dana, 4. C je u šk. g. 2018./2019. stupio u kontakt s Udrugom "Kolajna ljubavi".

Volonteri iz Udruge bili su oduševljeni, zahvalili na velikodušnoj donaciji,  a poželjeli su objaviti javno priču o humanosti ovih malih velikih ljudi.

Ugodno su iznenadili volontere iz Udruge, a vjerujem, da će iznenaditi i svoje roditelje kad spoznaju dobro djelo svoje djece.

Od malih ljudi velikoga srca možemo puno toga naučiti! Hvala im…

Piše uč. razredne nastave Marijana Kljusurić, mag.prim. edukacije

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 7. 2019.

« Svibanj 2024 »