preskoči na sadržaj
Vijesti

Posjet ekološke skupine ornitološkoj zbirci

Učenici ekološke skupine, zajedno sa svojim mentoricama Natašom Jakšić, Ivanom Čarapinom i Nikolinom Vugdelijom, posjetili su Ornitološku zbirku u Metkoviću. Cilj je bio dobiti što više informacija za projekt Štitimo ptice delte Neretve od gospođe Ivane Baće, voditeljice zbirke.


U zbirci  je bilo vrlo zanimljivo  vidjeti  prikaz doline Neretve prije melioracije kad su ptice uživale sve blagodati netaknutog staništa. Danas je situacija posve drugačija i velik se broj ptica iseljava ili uopće ne dolazi zimi u ovo područje. Tako su učenici doznali  da je pelikan bio prva ptica koja je naseljavala ovo područje, ali kako su ljudi isušivali močvare, koja su njegovo stanište, pelikani su se iselili na druga močvarna područja. Voditeljica zbirke gđa. Baće upozorila je nazočne učenike na veliki problem onečišćenja rijeke Neretve, čije onečišćenje djeluje na prehrambeni lanac živih bića koji žive u njoj i oko nje. Istaknula je i potrebu da treba razvijati svijest o tome da  svaki pojedinac može osobno pridonijeti sprečavanju onečišćenja doline Neretve brinući o svom otpadu. Gospođa Ivana je još  napomenula kako neki poljoprivrednici prskaju biljke s prekomjernom količinom pesticida i tako truju zemlju i kukce kojima se ptice hrane.

Bilo je zanimljivo razgovarati o našem projektu s nekim tko istinski vjeruje i podržava inicijativu za brigom za naš okoliš i živa bića koja u njemu žive. U gđi. Ivani  smo prepoznali istinskog zaljubljenika u ptice delte Neretve koja ujedno educira učenike mnogobrojnih škola naše županije koji ovdje rado dolaze u posjet. Naime, Ornitološka zbirka u Metkoviću za javnost je otvorena 1952. godine zaslugom dr. Dragutina Rucnera, ornitologa iz Zagreba. Po veličini spada medu najveće zbirke takve vrste u Europi. Sadržava više od 340 preparata medu kojima su primjerci 218 ptičjih vrsta od 310 vrsta do sada zabilježenih na Neretvi. U razmjerno malome prostoru ornitološke zbirke preparati su razmješteni po staništima te pružaju pregledan uvid u nekadašnju bujnost života u močvarama, močvarnim šumarcima, šikarama, trščacima i kamenjaru, kao i na melioriranim i obrađenim površinama.

Ono što se svakako treba zapamtiti i što  je gđa. Ivana Baće tako lijepo poručila svima koji vode brigu o svom okolišu su tri  važna pravila:

1. Ništa u prirodi nije ružno, sve je jedinstveno na svoj način.

2. Sve u prirodi ima svoju svrhu, ništa nije nekorisno.

3. Ono što nije dobro za ljude nije ni za koga drugog u prirodi.

Učenici i mentori su bili zadovoljni s informacijama koje su dobili i nastavljaju se pripremati  za predstavljanje svog projekta na Državnoj smotri Projekt građanin koja će se održati u Zagrebu 20.-21. svibnja 2012.

 

Nikola Vugdelija, 7.b



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 10. 4. 2012.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI

1.


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Srpanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju