Druženje sa lovcima Lovačkog društva „Muflon

U posjet ekološkoj skupini Škole su došli lovci Lovačkog društva „Muflon“ s gospodinom Barišom Ilićem voditeljem Ornitološke postaje u Metkoviću.

Lovačko društvo ima svoje lovočuvare i lovnike, nadzorni odbor i filološku inspekciju. Na terenu lovačkog društva imaju 2 rezervata: jedno kod Vida i jedno u Pržinama. Iako su ta područja zaštićena, nitko za njih ne mari pa se tamo vrši melioracija i gradi se put. U rezervatima rade samo ornitolozi koji dođu prstenovati te je sve zapušteno.

U razgovoru sa lovcima smo saznali kako je lovstvo je prirodna grana koja se dijeli na uzgoj, zaštitu i lov. Uzgoj se dijeli na prirodni i vještački. Zaštita se vrši izgradnjom lovostaja, svaka vrsta ima svoje vrijeme za lovostaj pa čak i štetočine. Lovci uskaču u pomoć kad je nevrijeme, ali ove godine je bilo posebno teško, zato što je padao snijeg pa su uvjeti bili uistinu teški. Poljoprivrednici su se ove godine žalili kako su im nakon snijega guske pojele veći dio uroda, pa je Lovačko društvo trebalo platiti tu štetu jer se dogodila na njihovom području. Pred kraj ljeta krivolovci stvaraju veliku štetu paleći šaš kako bi se ptice skupile na mjestu gdje je zapaljeno da ih lakše ustrijele. To lovci nazivaju paljika. Kod takvog načina lova najviše stradavaju ptice koja stvaraju gnijezda u šašu.

Lovci su nam rekli, kako lovočuvari vrše ophodnju terena u suradnji s policijom, ali  kako policija ima i drugih poslova ne vrši se ophodnja svakodnevno. Lovočuvari podnose izviješće Lovačkom društvu, te ako uhvate nekog krivolovca, prate ga tijekom godine i ciljano love. Najveći krivolov dogodi se na močvarnom području, ali sve manje.

Lovci su nas upozorili na dvije vrste šteta: štete nad divljači i šteta od divljači. Šteta nad divljači je kad lovac ili krivolovac ubije ili ozlijedi životinju, a štete od divljači je kad životinja napravi štetu poljoprivrednicima ili bilo kome drugome (takve štete nema puno u našem kraju jer nema mnogo velike divljači). Lovci planiraju štetu nad divljači naplatiti, a štetu od divljači bi oni sami platili ako se dogodila na njihovom području.

Lovci su nas upoznali i s pojmom gatera. To su područja ograđena ogradom gdje ljudi drže divlje svinje za treniranje pasa.

Lovci smatraju kako velike ugroženosti od pesticida nema, samo je ugrožen zec i male ptice zrnojedi koje se hrane prskanim zrnjem. Proglašenje Delte Neretve parkom ne bi bilo štetno poljoprivrednicima, obrađivali bi zemlju, ali pod nadzorom. Ptice imaju veliku turističku vrijednost jer je promatranje ptica turistička atrakcija.

Nadamo se da će se ovakva ugodna i poučne druženja češće događati.

Grgur Vugdelija, 8.a

objavio: Administrator   datum: 19. 5. 2012.

1.

« Srpanj 2024 »