Predstavljen pojekt - Štitimo ptice delte Neretve

Projekt  Štitimo ptice delte Neretve" OŠ Stjepana Radića predstavljen na smotri najboljih projekata učenja o demokratskom građanstvu i ljudskim pravima

Učenje o ljudskim pravima i građanskoj demokraciji mora početi od najranije dobi jer su samo informirani i aktivni građani jamstvo demokracije koja je temelj svakoga pravoga slobodnog društva, istaknuto je na početku Smotre projekata ostvarenih u sklopu Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo, koja je 22. svibnja 2012. održana u Zagrebu.

U Starogradskoj vijećnici okupilo se više stotina učenika, od predškolske dobi do srednje škole, i njihovih nastavnika i mentora iz cijele Hrvatske koji su predstavili ukupno 69 najboljih projekata, a među njima su bili učenici i mentori ekološke skupine naše škole s projektom „Štitimo ptice delte Neretve“.

Smotru su organizirali Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta,  s ciljem razvoja demokracije i aktivnog građanskog društva kroz izradu projekata kojima se učenicima na praktičan i interaktivan način približava tematika demokratskog građanstva i ljudskih prava te ih se osposobljava da budu konstruktivni građani, zauzeti za izgradnju boljeg društva.

Prije samog službenog otvaranja nazočne su pozdravili i podržali: u ime ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje pomoćnica ravnatelja Tihana Radojčić, predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Davor Bernardić, pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, kao i savjetnica predsjednika za društvene djelatnosti Zrinka Vrabec  Mojzeš.

Nakon uvodnog dijela učenici su pred Prosudbenim povjerenstvom, istaknutim predstavnicima znanstvenog i javnog života, predstavljali projekte i pokazivali koliko su bili poduzetni i uspješni u ulozi građana u rješavanju društvenih, gospodarskih i kulturoloških problema svoje lokalne zajednice.

Naši učenici (Grgur Vugdelija, Dora Jakišić, Nikola Vugdelija, Slavko Volarević, Marija Puhalović i Luka Jeramaz) nakon višemjesečnog rada na projektu sa svojim mentoricama (Natašom Jakišić, Ivanom Čarapinom i Nikolinom Vugdelijom) su dostojno prezentirali svoj projekt i objasnili povjerenstvu zbog čega je važno štiti ptice delte Neretve. U sklopu Smotre, učenicima i mentorima je bio organiziran posjet hrvatskom Saboru u pratnji vodiča koji je učenicima ispričao najvažnije zanimljivosti vezane za Sabor.

Kako bi učenicima što kvalitetnije osmislili boravak u Zagrebu, mentorice su ih povele u Zološki vrt gdje su pronašli pelikana koji je bio i povod bavljenja učenika ovim projektom. Naime, gdin. Bariša Ilić je primijetio kako se je kudravi nesit (pelikan) nakon 100 godina vratio na ušće Neretve, te se nadamo kao je došao samo u izvidnicu i da će dovesti cijelo jato iduće godine.

Tijekom rada na projektu, učenici su surađivali sa mnogobrojnim institucijama i pojedincima koji su s oduševljenjem prihvatili suradnju s učenicima OŠ Stjepana Radića. Osim potpore unutar škole od strane drugih učitelja, učenika i ravnateljice, posebno ističemo suradnju s: voditeljicom Ornitološke zbirke Ivanom Baće, voditeljem Ornitološke postaje Metković Barišom Ilićem, članovima Lovačkog društva „Muflon“. Svima se zahvaljujemo na suradnji i pomoći, kao i Gradu Metkoviću, osobito gradonačelniku Stipi Gabriću koji nam je financijski  potpomogao  ovaj projekt, te tako pokazao da lokalna vlast itekako podržava građanske inicijative učenika.

U prilog uspješnosti ovog projekta govori i činjenica kako su učenici  motivirani i iduće godine sudjelovati i osmisliti novi projekt.

objavio: Administrator   datum: 24. 5. 2012.

1.

« Srpanj 2024 »