IN MEMORIAM dr. sc. Ivan Jurić (22.10.1932. - 25.3.2021.)

U četvrtak 25. ožujka 2021. godine u 89. godini života napustio nas je dr. sc. Ivan Jurić, istaknuti hrvatski povjesničar i učitelj, u užem i širem značenju te riječi. Cjeloživotna posvećenost proučavanju prošlosti Metkovića i šire okolice nemjerljiv je kulturno-društveni i znanstveni doprinos te je sasvim sigurno da će njegova ukoričena djela oplemeniti i obrazovati buduće naraštaje i pobuditi zanimanje za čitanje i knjigu, pritom govoreći o ljubavi prema istaknutim događajima, razvoju institucija i građanskog društvenog života uopće  kao i o zavičajnim ličnostima koje su obilježile ove prostore, a svi oni koji su poznavali i razgovarali s dr. Jurićem imali su privilegiju čuti upečatljive i zanimljive crtice iz naše zavičajne prošlosti.

Naša tuga i pijetet prema izrazito dragoj osobi oplemenjeni su lijepim mislima i zahvalnošću što je Osnovna škola Stjepana Radića dobila jedinstvenu monografiju  „Osnovna škola Stjepana Radića u Metkoviću 1845. – 2007.“ u kojoj je dr. sc. Ivan Jurić na 472 stranice donio pregled razvoja školstva u Metkoviću i ispisao najljepše stranice naše školske zajednice sačuvavši od zaborava mnoga istaknuta imena učenika i djelatnika. Posebno lijepo i svečano bilo je organizirano predstavljanje knjige u prosincu 2007. godine gdje je dr. sc. Ivan Jurić pred prepunom dvoranom Gradskog kulturno središta Metković zanosno i inspirativno predstavio plod svoga dugogodišnjeg istraživanja i strasti koju je uvijek imao kada je u pitanju bilo obrazovanje i razvoj školstva našega kraja. Ne smijemo zaboraviti da nam je uz ovu vrijednu monografiju dr. sc. Jurić poklonio i mnogobrojna svoja druga djela poduprijevši tako izgradnju naše zavičajne zbirke u školskoj knjižnici Osnovne škole Stjepana Radića.

Uz zahvalnost  za sve  dobro što je učinio za nas, za sve što nam je ostavio, ideje u koje je vjerovao i očekivao da ćemo ih nastaviti razvijati i slijediti, izražavam iskrenu sućut obitelji i posljednje zbogom upućujem u ime djelatnika i učenika Osnovne škole Stjepana Radića riječima rimskog pjesnika Horacija Podigao je spomenik, trajniji od mjedi, viši od carskih piramida.

ravnateljica Božena Nikoletić, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 3. 2021.