Školski medni i dan sv. Ambrozija - zaštitnika pčela i pčelara

ŠKOLSKI MEDNI DAN

Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka program je koji traje već četvrtu  godinu, a provodi ga Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska poljoprivredna agencija i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

U utorak, 7. prosinca, na dan sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, naši prvaši u matičnoj, kao i u područnim školama, obilježili su ''Školski medni dan''. Učenici su čuli poučnu i zanimljivu ''Priču sa cvjetne livade''. Naučili su da ti mali žuto-crni kukci imaju svoju obitelj. Matica je majka svim pčelama. Najviše je pčelica radilica. Malobrojniji su mužjaci – trutovi. Pčele vole livade pune cvijeća. Skupljaju nektar sa cvijeta te ga nose u košnice. U košnici se nalaze saće u koje pčele skupljaju med. Pčelar vadi saće iz košnica i vrca med u teglice. Svaka pčelica tijekom svog života proizvede jednu malu žličicu meda. Velika je dobrobit meda za zdravlje, jer sadrži veliki izvor vitamina i minerala te jača imunitet.

Svrha provedbe ovog hvalevrijednog programa je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebno zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti. Svi učenici su u prigodnim vrećicama dobili med pakiran u Nacionalnu staklenku i edukativnu brošuru „Pčelica Jelica i medo Edo“.

Sigurni smo da ćemo od sada još više pamtiti sve što smo naučili jer će med biti naša zdrava slastica.

Piše uč. razredne nastave  Petra Ćerlek, mag.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 7. 12. 2021.

« Ožujak 2024 »