preskoči na sadržaj
Vijesti

Dani medijske pismenosti

U organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, u suradnji s brojnim partnerima i uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 2. do 8. svibnja 2022. održavaju  se 5. Dani medijske pismenosti, s aktivnostima i u tjednima prije i poslije.

Glavni ciljevi projekta su podizanje svijesti javnosti o važnosti medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima, stvaranje prilika za medijsko obrazovanje što većeg broja građana, posebice djece i mladih, te podrška nastavnicima i odgojiteljima osiguravanjem obrazovnih materijala za razvoj medijske pismenosti.

Ove godine u fokusu Dana medijske pismenosti je važnost medijskog obrazovanja s naglaskom na kritičko razmišljanje, razumijevanje kako mediji funkcioniraju, prepoznavanje dezinformacija te razumijevanje utjecaja influencera, prikrivenog oglašavanja i algoritama koji određuju koje informacije i sadržaji nam se nude na internetu i društvenim mrežama i tako utječu na naše stavove i stvaranje slike o svijetu oko nas, ključnim društvenim temama i događajima.

Učenici, učitelji i roditelji OŠ Stjepana Radića su se uključili u obilježavanje. U tome su pomogli suradnici iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu iz Zagreba. Irena Petrović i Ivan Nekić su sa učenicima osmih razreda razgovarali na temu influencera i upozorili ih na prednosti i nedostatke praćenja istih, a učenici su promišljali o bontonu javnog objavljivanja.

Članovima Vijeća roditelja Škole je prof. dr. sc. Danijel Labaš, predsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu i pročelnik Odsjeka za komunikologiju Hrvatskih studija održao je predavanje na temu „Što roditelji moraju znati o digitalnim medijima i influencerima?“. Profesor je roditeljima prikazao koga su oni nekada pratili kao „influencere“, koga se danas prati, te ih je upozorio na činjenicu lažnoga prikazivanja i prikrivenoga oglašavanja influencera.

Članovi Društva su učenike i roditelje upoznali s platformom UHO – Utočište hrabrih online. To je projekt koji je 2019. pokrenulo Wiener osiguranje kao dio krovnog projekta Osiguran online u suradnji s Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) i Hrabrim telefonom, s ciljem edukacije i prevencije elektroničkoga nasilja (cyberbullyinga). Klikom OVDJE možete pristupiti platformi i saznati više.

Nadamo se kako će učenici nakon provedenih aktivnosti kritičnije pristupati influencerima.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Čarapina   datum: 6. 5. 2022.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI

1.


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju