Gostovanje muzeologa Stanke Glavinića u PŠ Mlinište povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja (18. svibnja)

Dana 16. svibnja Područnu školu Mlinište posjetio je muzeolog Stanko Glavinić, koji je učenicima održao predavanje: Muzeji i baština. U svom izlaganju, muzeolog je, kroz dijalog s učenicima, odredio što su muzeji, od čega se sastoje i tko u njima radi. Pokazao im je kakvi sve muzeji mogu biti (objasnio je razliku između arheološkog i prirodoslovnog muzeja s primjerima te je pokazao kakvih još muzeja imamo: tehnički, muzeji različitih igara, priča, instrumenata, itd.). Pokazao je učenicima po čemu su posebni muzeji u Hrvatskoj, a učenicima se posebno svidio novčić (srebrenjak 200 kuna) kojeg je muzeolog donio u školu. Osim novčića, učenicima su bili zanimljivi: mumija koja se nalazi u Arheološkom muzeju u Zagrebu, golema psina iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Zagreb, a s posebnom su pozornošću slušali o Prirodoslovnom muzeju u Metkoviću i Arheološkom muzeju u Vidu.

Nakon izlaganja o muzejima, muzeolog je s učenicima razgovarao o povijesnoj, kulturnoj i prirodnoj baštini općine Zažablje. Objasnio im je što su to gomile i stećci te ispričao legende o Marinom vijencu i jezeru Kuti. Nakon izlaganja, učenici su, u skupinama, rješavali kviz znanja u kojem su pokazali zavidno znanje o muzejima i baštini svoga mjesta te su dobili nagradu od muzeologa. Vesela atmosfera nastavila se i na satu Likovne kulture, gdje su se učenici imali priliku okušati u modeliranju stećaka, koje planiraju postaviti u prirodu, u nadi da će ih pronaći neke buduće generacije.

Piše: učiteljica Lucia Sršen

objavio: Administrator   datum: 18. 5. 2022.

1.

« Srpanj 2024 »